9 KROKÓW JAK ŚWIADOMIE WYBUDOWAĆ SWÓJ DOM – cz. II

W tym artykule zaprezentujemy konkretną wiedzę w pigułce, którą musicie posiadać jako przyszli Inwestorzy budujący swój dom.

Tydzień temu przedstawiliśmy artykuł, w którym omówiliśmy formalności urzędowe, wybór działki, zaprezentowaliśmy dostępne metody budowy domu oraz przedstawiliśmy najpopularniejsze technologie budowy. Zapraszamy do lektury tamtego artykułu.

Dzisiaj cz. II artykułu, w którym powiemy czym się kierować wybierając wykonawcę domu, dlaczego ważna jest jakość wykonania, która przekłada się na gwarancję i komfort ale także na cenę. Zgodnie z brytyjskim powiedzeniem, że nie jakość kosztuje ale jej brak, wyższa cena zapłacona teraz daje nam dużo większe oszczędności w przyszłości. Jakość to głównie precyzja wykonania budynku i jego szczelność postrzegana jako eliminacja mostków termicznych. To bowiem decyduje o trwałości budynku i braku konieczności ciągłych napraw. Pomaga w tym wybór odpowiedniej technologii np. prefabrykat drewniany, prefabrykat keramzytowy szkielet stalowy czy IZODOM. Wszystkie technologie budowy domu, w tym również technologia tradycyjna murowana zaopatrzona w solidne ocieplenie budynku, w rekuperację,  w okna trzyszybowe na ciepłym montażu czy też w pompę ciepła czy fotowoltaikę zwraca się bezpośrednio w niskich kosztach eksploatacji.

Jutro, tj. we środę 18.10.2017r. zamieścimy suplement do tego artykułu, w którym omówimy największe błędy popełniane w procesie budowy domu oraz zamieścimy skrócony spis formalności urzędowych, które każdy budujący musi wypełnić i dokumentów jakie musi dostarczyć do urzędu, aby móc zacząć budowę domu.

SPIS TREŚCI : II część artykułu

KROK V – WYBÓR WIARYGODNEGO WYKONAWCY

KROK VI – JAKOŚĆ WYKONANIA

KROK VII – SZYBKOŚĆ BUDOWANIA

KROK VIII – GWARANCJA I KOMFORT

KROK IX – CENA

PODSUMOWANIE

I część artykułu – zaprezentowana w poprzednim wpisie blogowym:

KROK I – DZIAŁKA I FORMALNOŚCI URZĘDOWE

KROK II – WYBÓR PROJEKTU DOMU

KROK III – METODY BUDOWANIA

KROK IV – TECHNOLOGIE BUDOWANIA

KROK I – DZIAŁKA I FORMALNOŚCI URZĘDOWE

KROK V – WYBÓR WIARYGODNEGO WYKONAWCY

JAKOŚĆ DOMÓW + OPINIE KLIENTÓW

Wybór wykonawcy wiele lat działającego na rynku pozwoli nam uniknąć kłopotów. Wykonawca, który swą renomę zawdzięcza rzeszy zadowolonych Klientów, a na potwierdzenie prezentuje sporą ilość porządnie wybudowanych domów jest godny rozważenia. Potwierdzenie referencji takiego wykonawcy uzyskamy dzięki przeczytaniu opinii o jego budowach i/lub kontaktując się z jego Klientami, i widząc ich domy. Jeśli w trakcie rozmowy uzyskamy od nich pochlebne opinie i zachętę, to takiego wykonawcę możemy uznać za wiarygodnego. O wiarygodności wykonawcy zadecyduje też łatwość w uzyskaniu kontaktów do takich Klientów w postaci telefonu, e-maila, czy nawet możliwości zaaranżowania z nim spotkania w jego domu, również w trakcie budowy. Firmy, które nie chcą podać kontaktów do swoich Klientów zapewne się czegoś obawiają. Najczęściej jest to obawa przed prawdą, czyli brakiem zadowolenia Klienta z usług takiej firmy wykonawczej.

ZAPLECZE SPRZĘTOWE, PRODUKCYJNE I OSOBOWE WYKONAWCY

Nasze zaufanie zbudujemy również, jeśli wykonawca bez problemu pokaże nam całe zaplecze produkcyjne, maszyny, samochody dostawcze, hale produkcyjne czy magazynowe oraz infrastrukturę techniczną, z której firma korzysta przy budowie domu. Istotną kwestią jest również możliwość zobaczenia jakim wyposażeniem stanowisk pracy dysponują pracownicy techniczni, jak są ubrani, jakie mają środki ochrony osobistej, czy też jakie nastawienie mają do swojej pracy i firmy, w której pracują.

Ważne jest też znalezienie firmy wykonawczej gdzie od początku jest dobra komunikacja z pracownikami firmy w tym z tymi od sprzedaży oraz tymi od budowy.  Dobry kontakt od początku daje duże prawdopodobieństwo, że budowa pójdzie sprawnie i będzie wykonana profesjonalnie.

KROK VI – JAKOŚĆ WYKONANIA

Mowa tu o jakości i precyzji wykonania i spasowania poszczególnych elementów domu ze sobą podczas budowy czy montażu budynku.

Wykonanie równych fundamentów lub płyty fundamentowej, gdzie różnice poziomu nie przekroczą 1 cm jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania domu. To samo dotyczy odpowiedniego spasowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych domu, stropu czy dachu.

Dzięki wysokiej precyzji wykonawca będzie mógł zagwarantować nam, że nasz dom będzie pozbawiony tzw. mostków termicznych, czyli miejsc narażonych na znaczą utratę ciepła z wnętrza domu. Na szczególną uwagę zasługują Ci wykonawcy, którzy w ramach w cenie wykonywanych prac i w ramach umowy wykonują  tzw.  pomiar przepuszczalności powietrznej budynków metodą ciśnieniową – Blower Door Test. Ten test pozwala wykryć potencjalne nieszczelności w budynku i jest przeprowadzany na etapie budowy domu. Odpowiednia izolacja przegród, ciepły montaż stolarki okiennej i drzwiowej oraz zachowanie koncepcji szczelności dla całego budynku, gwarantuje że dom będzie spełniał kryteria określone dla technologii energooszczędnej. Taki dom można w 100% nazwać domem energooszczędnym oraz poprawnie wykonanym.

Brak precyzji w budowie i montażu poszczególnych elementów budynku może mieć wpływ nie tylko na założone parametry energooszczędności, ale również na nieodpowiednie odprowadzanie wilgoci z domu. Taka sytuacja może prowadzić do gromadzenia się pary wodnej i jej skraplania na ścianach, stropie czy dachu. Taki efekt może mieć miejsce również dzięki nieodpowiednim wykonaniu warstwy termoizolacyjnej budynku lub błędach przy wykonaniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. To wszystko może mieć naprawdę niemiłe konsekwencje! Zatem wybór wykonawcy, którego wiedza i doświadczenie oparte na licznych budowach i zadowolonych Klientach jest kluczem do sukcesu. Wiedzę i doświadczenie wykonawcy możemy zweryfikować zabierając ze sobą do firmy wykonawczej zaufanego Kierownika Budowy, lub wybranego fachowca z uprawnieniami do nadzoru budowlanego, który powie nam, czy dany wykonawca budzi jego zaufanie i czy warto powierzyć mu majątek nieraz całego życia czy też środki finansowe ze zobowiązaniem kredytu bankowego na 30 lat.

KROK VII – SZYBKOŚĆ BUDOWANIA

Zyskujące popularność nowoczesne technologie budowy domów pozwalają nam na budowanie szybko. Wybierając dom na przykład z prefabrykatów opartych na szkielecie drewnianym w standardzie deweloperskim z fundamentem mamy pewność, że czas potrzebny na budowę to zaledwie 3 – 4 miesiące. Dodając 1 miesiąc na wykonanie standardu gotowego do zamieszkania (pod klucz) otrzymujemy dom po zaledwie 4- 5 miesiącach.

Taki dom jest suchy, nie ma pogrzeby jego sezonowania. Jeśli zakupimy meble i wyposażenie możemy się od razu wprowadzać. Ci inwestorzy, którzy przeszli tę mordęgę mozolnego i obfitującego w problemy budowania domu przez 2 lata w systemie tradycyjnym docenią taką dużą szybkość budowania domu w prefabrykowanym szkielecie drewnianym.

Była już mowa tym wcześniej, ale warto podkreślić, że budowanie domu systemem wieloekipowym czy gospodarczym sprowadza na budującego konieczność samodzielnej organizacji całej budowy. Jeśli wybierzemy szybką technologię budowy domu np. z prefabrykatów oraz wykonawcę, który kompleksowo wybuduje nam dom od fundamentu do stanu deweloperskiego, zaoszczędzimy realnie kilkadziesiąt tysięcy złotych na samym czasie budowy. Dodatkowo zaoszczędzimy na osobistym zaangażowaniu czasowym czy naszym zdrowiu, które jest przecież bezcenne.

KROK VIII – GWARANCJA I KOMFORT

Wybór takiego wykonawcy, który oferuje w miarę długą gwarancję na cały dom lub poszczególne jego elementy to nasze bezpieczeństwo przez następne lata.

Na rynku budowlanym większość firm oferuje krótkie gwarancje, tj. 3 do 5 lat. Są natomiast firmy, które udzielają nawet 30 lat gwarancji. Oczywiście trzeba w takim przypadku sprawdzić jak długo działa taka firma na rynku i jakie są o niej opinie w zakresie napraw gwarancyjnych. Jeśli okaże się, że firma udziela co prawda 30 lat gwarancji, ale istnieje dopiero od dwóch lat i ma na koncie kilka wybudowanych domów, to wtedy ryzyko wyboru takiego wykonawcy jest większe. Zatem warto wybierać wykonawców, którzy istnieją na rynku już co najmniej kilka lub kilkanaście lat i mogą się również pochwalić tak długo używanymi domami swoich zadowolonych Klientów.

Każdy Inwestor chciałby zbudować dom wygodny, komfortowy i tani w eksploatacji. Dobre samopoczucie w takim domu to kwestia odpowiedniego połączenia kwestii izolacji termicznej, ogrzewania oraz wentylacji. Powinniśmy wybrać wykonawcę, który zapewni nam dobrze zaizolowany termicznie dom z właściwym systemem ogrzewania oraz solidnie przygotowaną instalacją wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z wymiennikiem ciepła (rekuperatorem). Kwestia kosztów eksploatacji wpłynie również na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. Odpowiedniej grubości warstwy izolacji termicznej zapewnią nam niskie rachunki za ogrzewanie. System kominowy w wentylacji grawitacyjnej może generować nawet do 45% strat ciepła, więc warto pomyśleć o zastosowaniu wentylacji mechanicznej.

Wybór inwestorów na w Europie ale i w Polsce coraz częściej pada na energooszczędne sposoby budowy domów, wśród których największe oszczędności dają domy budowane w technologiach nowoczesnych szkieletowych, prefabrykowanych lub typu IZODOM. Takie oszczędności sięgają nawet 6000 zł rocznie, co w skali 50 lat zwraca nam praktycznie koszty poniesione na budowę takiego domu. Takie domy są jednocześnie ekologiczne, ponieważ materiały w nich zastosowane pochodzą ze źródeł odnawialnych (drewno – konstrukcja, kamień – wełna mineralna). Są to też domy tzw. niskoemisyjne, ponieważ generują do 70% mniej CO2 niż tradycyjne domy murowane.

KROK IX – CENA

Cena jest pochodną jakości. Nie jakość kosztuje – ale jej brak, a tylko nierozsądnych stać na kupowanie rzeczy tanich, bo w istocie i tak zawsze okazuje się, że co tanio to drogo. Przy wyborze wykonawcy cena gra istotne znaczenie, ale warto szczegółowo porównywać zakresy wykonania poszczególnych firm i skorzystać z pomocy takiej firmy wykonawczej, która nie tylko bezpłatnie wycenia projekty domów ale dodatkowo może porównać oferowane zakresy wykonania. Wtedy bowiem prawda wychodzi na jaw. Cena może być atrakcyjna, ponieważ wykonawca nie uwzględnił wszystkich elementów budowy domu, które w danym zakresie powinny się znaleźć. Czy chcemy być zatem zaskoczeni czasem ogromnymi kosztami dodatkowymi, tyle że po podpisaniu umowy, kiedy nie można się już wycofać lub wynegocjować?

 

PODSUMOWANIE

Drogi Inwestorze,

Wybieraj firmę, której zaufasz. Zaufanie jest kwestią sprawdzenia i wiarygodności. Zatem firma, która swoim profesjonalizmem, parkiem technologicznym i narzędziowym, jakością wykonania, gwarancją, przyjazną obsługą oraz dobrymi opiniami Klientów Cię przekona może stać się firmą, z którą wybudujesz swój wymarzony dom. Powodzenia, bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!

Artykuł przygotował Grzegorz Niewitała – Doradca Klienta z firmy Gracus – Broker budowy domów.

Kto to jest BROKER BUDOWY DOMÓW?

Stworzyliśmy ofertę usługową, dzięki której unikniecie Państwo ryzyka podjęcia błędnej decyzji co do wyboru wykonawcy Waszego wymarzonego domu, ponieważ rekomendujemy tylko sprawdzone i wiarygodne firmy, dla których najważniejsza jest jakość, terminowość robót, uczciwość kupiecka oraz rzetelność i profesjonalizm.

Autor artykułu:

Grzegorz Niewitała

Doradca Klienta

BROKER BUDOWY DOMÓW

tel. kom.: +48 600-104-130  grzegorz.niewitala@gracus.pl

 

www.brokerbudowydomow.pl       www.facebook.com/brokerbudowydomow