Czy nasz dom pozwoli nam walczyć z hałasem i zapewni nam psychiczny spokój?

Hałas – produkt uboczny rozwoju cywilizacyjnego. Jego nadmiar generuje stres, powoduje rozdrażnienie, prowadzi do problemów z koncentracją, wzrostu ciśnienia tętniczego, a nawet trwałego uszkodzenia słuchu. Przekrój badań pokazuje, że osoby narażone na hałas częściej zgłaszają takie dolegliwości jak ból głowy, niepokój, mdłości, irytacja, impotencja seksualna, a także zmienność nastroju. W skrajnych przypadkach hałas może nas doprowadzić do zaburzeń psychicznych.

Wystarczy, że z nadmiernym hałasem spotykamy się w miejscu pracy, podczas zakupów, na ulicy, w restauracji , czy podczas innych aktywności. Po tych wszystkich aktywnościach chcemy wrócić do naszego domu i „posłuchać” ciszy, która ukoi nasze nerwy i przygotuje nas na zniesienie kolejnej dawki hałasu w następnym dniu.

Współczesne sposoby budowania domów jednorodzinnych oraz wykorzystywane do ich budowy materiały i stosowane technologie dają nam nadzieję na odpoczynek nomen omen – w zaciszu domowym.

W różnych technologiach budowy domów stosuje się różne sposoby na izolację akustyczną. W technologii murowanej najlepiej izolują akustycznie bloczki z silikatów, W technologiach szkieletowych – prefabrykatach drewnianych oraz w szkielecie stalowym stosuje się wełnę mineralną, wełnę kamienną i styropian. W technologii szalunku traconego z bloczków stosowany jest specjalny grafitowy styropian.  Natomiast  na tym tle wyróżniają się szczególnie prefabrykaty drewniane w oparciu o technologię STEICO.

Dlaczego właśnie w tej technologii izolacyjność akustyczna jest najlepsza?

FOTO: Designed by Freepik

Ponieważ tutaj izolację termiczną i akustyczną stasowaną na elewację stanowią płyty z włókien drzewnych, których gęstość  w standardzie STEICOprotect H/M przy tej samej grubości  jest osiemnaście razy większa niż gęstość standardowego białego styropianu (EPS) i dwukrotnie większa niż w przypadku twardej płyty fasadowej z wełny kamiennej. Podobnie rzecz się ma z materiałami używanymi wewnątrz ścian prefabrykowanych.  Na przykład mata termoizolacyjna z włókien drzewnych STEICOflex jest dwa do czterech razy bardziej gęsta niż wełna mineralna w rolce oraz pięć – sześć razy bardziej gęsta niż pianka poliuretanowa.

 

FOT: STEICO

To nie oznacza oczywiście, że materiały wykorzystywane w innych technologiach stanowią gorsze rozwiązanie i mniejszą termoizolację. W przypadku materiałów z firmy STEICO ta ich duża gęstość decyduje po prostu o znacznie lepszym wygłuszeniu domu z otoczenia zewnętrznego  od dźwięków ruchu ulicznego, sąsiadów, czy choćby przelatujących samolotów.  Równie dobre wygłuszenie dotyczy pomieszczeń wewnątrz w domu od dźwięków przenoszonych w powietrzu jak: głośna muzyka, rozmowa, płacz dziecka czy dźwięków uderzeniowych typu chodzenie, bieganie (dzieci), przesuwanie mebli, upuszczenie przedmiotu. Szczególnie ważne to jest w przypadku domów z użytkowym poddaszem.  Tutaj, podobnie jak w innych prefabrykatach mamy strop składający się z wielu warstw o różnej gęstości. W przypadku STEICO jest to oczywiście płyta z włókien drzewnych o dużej gęstości, ale także wylewka betonowa (ciężka konstrukcja domu STEICO zniesie obciążanie betonem nawet do 160 kg/m2), styropian pod wylewkę, płyta OSB oraz przestrzeń powietrzna. Te wszystkie warstwy sprawiają, że jeśli tyko chcemy możemy cieszyć się naprawdę dobrze wyciszonym wnętrzem zarówno na parterze jak i na poddaszu/piętrze.

FOT: STEICO

Poszczególne warstwy STROPU przedstawiają się następująco (idąc od dołu):

  • Płyta GKF 12,5mm
  • Ruszt drewniany 23mm
  • STEICOjoist / LVL (200-300mm), wypełnienie STEICOflex 036 100mm
  • Płyta OSB 22mm
  • EPS podłogowy 80mm
  • Wylewka betonowa z instalacją ogrzewania podłogowego 60mm
  • Posadzka

Co do eliminacji dźwięków pomiędzy pomieszczeniami w ramach tej samej kondygnacji to ściany działowe są wyposażone w maty z włókien drzewnych o łącznej grubości nawet 120mm oraz podwójną płytę OSB oraz GIPS-KARTON. Całkowita grubość ściany może wynosić nawet 169 mm.

FOT: STEICO

Poszczególne warstwy ŚCIANY DZIAŁOWEJ przedstawiają się następująco:

  • Płyta GKF 12,5mm
  • Płyta OSB3 12mm
  • Konstrukcja drewniana C24 wypełniona STEICOflex 120mm
  • Płyta OSB3 12mm
  • Płyta GKF 12,5mm

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o tym, że technologia STEICO oferuje ok stu wariantów rozwiązań przekrojów i grubości ścian, stropu i dachu z czego najbardziej powszechne są trzy: PREMIUM, KOMFORT+ i KOMFORT. To się przekłada bezpośrednio na energooszczędność i niskie koszty ogrzewania budynku ale i na wyciszenie budynku od zewnątrz i wewnątrz miedzy pomieszczeniami czy kondygnacjami. W najlepszym standardzie PREMIUM w ścianie zewnętrznej i w dachu mamy aż 420 mm samych mat z włókien drzewnych (całkowita grubość ściany 466mm, grubość dachu 600mm) o współczynniku przenikania ciepła dla ściany i dachu na poziomie Uw < 0,01 W/m2K czyli standard domu pasywnego. W wersji KOMFORT + w ścianie mamy 320mm (całkowita grubość ściany 366mm) o współczynniku przenikania ciepła na poziomie Uw < 0,13 W/m2K a w dachu 360mm (całkowita grubość dachu 540mm) – Uw < 0,11 W/m2K. W wersji KOMFORT w ścianie mamy 320mm (całkowita grubość ściany 294mm) o współczynniku przenikania ciepła na poziomie Uw < 0,15 W/m2K a w dachu 300mm (całkowita grubość dachu 480mm) – Uw < 0,13 W/m2K.

FOT: STEICO

Poszczególne warstwy ŚCIANY zewnętrznej przedstawiają się następująco (idąc od wewnąrz do zewnątrz):

  • Płyta GKF 12,5mm
  • Płyta OSB3 12mm
  • Ruszt drewniane wypełniony STEICOflex 036 60mm
  • STEICOmulti membra 5
  • Płyta OSB3 15mm
  • STEICOwall / LVL, wypełnienie STEICOflex 036 300mm
  • STEICOprotect M dry 60mm
  • Wyprawa tynkarska 6mm

Dokładając do tego system wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie będziemy musieli już otwierać okien, aby wpuszczać świeże powietrze do domu, a więc nie wpuścimy również hałasu. Tego typu instalacja będzie musiała być montowana obowiązkowo w każdym nowym domu od roku 2021, tak więc już teraz możemy ją zainstalować, aby dom mógł oszczędzać nawet do 50% energii cieplnej traconej przez system wentylacji grawitacyjnej – kominowej. Ponadto zyskujemy komfort świeżego powietrza w domu, które w całości jest wymieniane raz na godzinę.

FOT: FOTOLIA

Podsumowując, niestety nie uciekniemy od otaczającego nas hałasu, który nas atakuje choćby poza domem. Jest jednak dobra wiadomość! Możemy zadbać o to, aby w naszych domach móc od niego odpocząć.  Nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest bezcenne. Podarujmy sobie komfort ciszy w tych głośnych czasach.

 

Po więcej informacji oraz po ustalenia co do kosztów  domu w technologii STEICO zapraszamy do kontaktu:. Grzegorz Niewitała, tel. + 48 600-104-130 grzegorz.niewitala@gracus.pl

ZDJĘCIE GŁÓWNE:

FOTO:Designed by Freepik