Cała prawda o budownictwie szkieletowym drewnianym w Polsce
Chcesz budować dom – musisz to przeczytać!
Subiektywne i obiektywne porównanie: lekki szkielet kanadyjski vs prefabrykat – ciężki szkielet niemiecki.
Ze względu na chęć dokładnego wyjaśnienia tego zagadnienia przez autora istnieje konieczność przedstawienia tego tematu w nieco szerszej perspektywie. Dlatego też, ze względu na swoją objętość, artykuł został podzielony na 3 części.
W części pierwszej powiedzieliśmy o historii budownictwa drewnianego na świecie – jego rozwoju i stopniowego udoskonalania. Przedstawiliśmy również polską perspektywę tego tematu oraz statystyki budownictwa jednorodzinnego w Polsce z podziałem na poszczególne technologie budowy domów. Pierwsza część artykułu dostępna jest TUTAJ.
W części drugiej, którą czytacie obecnie będzie przedstawione już pierwsze porównanie obu technologii szkieletowych w kwestii ceny i jakości. Następnie w tym kontekście również porównamy budowę domu w systemie gospodarczym i zleconym – z generalnym wykonawcą. Na koniec tej części przedstawimy statystykę budownictwa drewnianego w Polsce.
W części trzeciej dostaniemy obraz faktycznego porównania technologii lekkiej kanadyjskiej oraz ciężkiej prefabrykowanej niemieckiej w różnych aspektach. Zaczniemy od doświadczeń własnych autora na temat mieszkania w domach wybudowanych w technologii lekkiej i ciężkiej. Następnie przedstawimy podobieństwa w obu technologiach oraz różnice pomiędzy nimi z uwzględnieniem różnych aspektów jak: konstrukcja budynku, trwałość i gwarancja oraz sposób budowy. Na koniec porównamy również budowanie fundamentów w obu technologiach oraz podsumujemy w punktach różnice pomiędzy technologiami.
1. KWESTIA CENY I JAKOŚCI W BUDOWNICTWIE SZKIELETOWYM DREWNIANYM
W Polsce panuje przekonanie, że dom trzeba postawić jak najmniejszym kosztem bo wtedy się jest sprytnym. Wiadome Polacy z tego słyną. Natomiast w kwestii budowy domów niekoniecznie takie myślenie się sprawdza. Można bowiem być sprytnym i kupić telewizor taniej w internecie wcześniej obejrzawszy sobie go w sklepie stacjonarnym. Ale tutaj zachowujemy wysoką jakość (jeśli nam na niej zależy) i kupujemy po prostu tam gdzie jest taniej.
W przypadku budowania domu nie możemy zastosować takiej samej metody, ponieważ domy i ich wykonawcy nie prezentują takiej samej jakości za mniejszą czy większą cenę. Ta cena jest niestety wprost proporcjonalna do jakości. Czyli jak coś jest taniej – to zazwyczaj jest gorszej jakości.
Jak mawiają Anglicy „Nie jakość kosztuje, ale jej brak”. I to stwierdzenie najlepiej obrazuje jakość budowania w Polsce, gdzie 99% internautów, którzy mieli jakiś problem z budową, skarży się właśnie na niską jakość wykonania domów, a zwłaszcza robocizny. W 90% przypadków dotyczy to budowania system gospodarczym, gdzie to Inwestor wybiera poszczególne ekipy od fundamentu, od ścian, od dachu, od okien, od elewacji, od poszczególnych instalacji oraz od wykończenia – tj. malarzy, płytkarzy itp.
Mnogość tych ekip i to, że się zazwyczaj nie znają powoduje powstawanie różnych konfliktów na budowie i w konsekwencji zwalanie winy za złe wykonanie jednych na drugich. W polskich sądach roi się od takich spraw, gdzie Inwestor domaga się naprawienia złej jakości wykonania, a poszczególne ekipy przerzucają się odpowiedzialnością. W efekcie Inwestor nie jest w stanie udowodnić kto jest winien i sam ponosi koszty napraw lub remontu. Więcej o tym temacie pisaliśmy TUTAJ
2. PORÓWNANIE – BUDOWA DOMU SYSTEM GOSPODARCZYM A ZLECONYM Z GENERALNYM WYKONAWCĄ
Oczywiście wybór Generalnego Wykonawcy nie zawsze zapewnia sukces, bo nie wszystkie firmy są rzetelne, ale większość z nich – tak. Natomiast takim firmom na pewno bardziej zależy na renomie i zadowoleniu klientów, ponieważ budują swoją markę i w przyszłości chcą bazować również na rekomendacjach swoich Klientów.
Z drugiej strony kilkuosobowe ekipy zatrudniane do budowania domów systemem gospodarczym często nie mają nawet swojej nazwy. Często takim ekipom nie zależy na pozytywnym wizerunku i budowaniu renomy, bo pracę znajdą nie w tej, to w innej części kraju. Dlatego też bywa, że kontakt z nimi po wybudowaniu domu jest niemożliwy. Ciężko w takim przypadku jest od takich ekip wyegzekwować jakieś naprawy gwarancyjne. Pozostaje sąd, a przy ilości spraw jakie sądy mają do rozpatrzenia, to „zabawa” na kilka lat.
Panuje też potoczna opinia, że budowanie z GW jest dużo droższe. Nie do końca. Choćby przy budowie z GW płacimy za materiały budowle VAT 8% a nie 23%. Więc zyskujemy 15% choćby na samym Vacie. Druga sprawa przy kosztorysie od rzetelnego GW mamy od razu pokazane wszystkie koszty, tak więc małe jest ryzyko, że będziemy musieli dopłacać 50.000 zł w połowie budowy.
Tym akapitem chciałem zachęcić potencjalnych budowniczych do budowania domu nie system gospodarczym ale jednak zlecania budowy domu wykwalifikowanej firmie budującej w systemie Generalnego Wykonawcy – czyli wszystko do standardu co najmniej deweloperskiego – dom z zewnątrz gotowy z fundamentem i instalacjami.
Wróćmy do naszego głównego zagadnienia czyli do budowania w Polsce domów w technologii drewniej. Jak powiedzieliśmy – to jest tylko 5%. Jak pokazują najnowsze badania ta technologia w najbliższych 10 latach przeżyje prawdziwy rozkwit. Udział w rynku ma się zwiększyć co najmniej dwukrotnie a może i więcej.
3. STATYSTYKA BUDOWNICTWA DREWNIANEGO W POLSCE
Pan Wojciech Nitka – Prezes Stowarzyszenia Domów Drewnianych w wywiadzie dla Gazety Przemysłu Drzewnego podaje, że w Polsce jest ok. 760 firm budujących domy drewniane. Około 380 firm specjalizuje się w budowie domów w lekkim szkielecie kanadyjskim, ok. 200 buduje domy z bali, ok 130 – domy letniskowe i tylko 40 przedsiębiorstw buduje domy prefabrykowane w systemie produkcyjnym. Jest jeszcze ok. 10 firm stawiających domy w systemie ryglowym. Te same firmy realizują również budynki wielorodzinne o drewnianej konstrukcji szkieletowej, a także obiekty wysokokubaturowe, typu hale sportowe czy pływalnie.
Teraz kluczowe pytanie jaką technologię wybierzemy do budowy domu drewnianego – lekką kanadyjską czy ciężką niemiecką opartą na prefabrykowanych elementach. Co wybrać i czy wybór jest oczywisty?
Część trzecia i ostatnia artykułu zostanie opublikowana w piątek 07.09.2018 r.
Jednocześnie informujemy, że z przyczyn technicznych część druga artykułu (którą właśnie przeczytaliście) została opublikowana z dwudniowym opóźnieniem. Za opóźnienie przepraszamy.
AUTOR: Grzegorz Niewitała – Ekspert ds. systemów budowlanych
tel. kom.: +48 600-104-130
Zostaw komentarz