Energooszczędny dom = realna oszczędność pieniędzy

Naszym świadomym działaniem przyczynimy się do ratowania Ziemi, ale i własnej kieszeni, ponieważ w niej właśnie zostanie nam kilka tysięcy złotych rocznie, które będziemy mogli m.in. wydać na wakacje na egzotycznej wyspie!:) Energooszczędny dom staje się coraz bardziej popularnym tematem, zwłaszcza w kontekście wprowadzanych przez Unię Europejską stosownych regulacji związanych z wymaganiami dotyczącymi energooszczędności budynków oraz ograniczeniami emisji CO2 nawet o 70%. Tyle też będzie można zaoszczędzić na rocznym koszcie eksploatacji domu.

Według dyrektywy unijnej dla nowo budowanych domów norma zapotrzebowania na energie pierwotną (EP) nie może obecnie przekraczać 95 kWh/m2/rok. W 2021 roku EP (max) będzie wynosiło już tylko 70 kWh/m2/rok. Co to jest energia pierwotna? – w dalszej części artykułu.

Zastosowanie tych norm będzie wymagało budowania domów energooszczędnych (niemal pasywnych) już w standardzie i/lub zastosowania paliw do ogrzewania domu i c.w.u. o niskim współczynniku szkodliwości ekologicznej. Więcej na ten temat w artykule pt. Budowa domu energooszczędnego – czy to się opłaca?

Niebagatelne znaczenie dla zużycia całej energii w domu będzie miało też zastosowanie pobierającego mało energii oświetlenia oraz sprzętów RTV oraz AGD o wysokiej klasie energooszczędności. O tym na co zwrócić uwagę i czym się kierować kupując sprzęt AGD oraz jak samodzielnie (tanio) je serwisować traktuje nasz zaprzyjaźniony blog AGD.

Czym jest energia użytkowa, końcowa i pierwotna i jak ma się do nich współczynnik szkodliwości ekologicznej?

Energia Użytkowa (EU) – to fizyczna ilość energii jaką potrzebujemy do poprawnego użytkowania budynku. Chodzi tu głównie o optymalny poziom temperatur wewnętrznych, odpowiednią wentylację pomieszczeń czy ilość przygotowanej ciepłej wody użytkowej. Wartość ta zależy od umiejscowienia budynku względem strefy klimatycznej, stron świata oraz ukształtowania terenu na którym stoi.

Energia Końcowa (EK) – to ilość energii jaką trzeba zakupić na roczną eksploatację budynku. We wskaźniku tym uwzględniana jest energia na ogrzewanie domu, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej, ewentualną wentylację mechaniczną, chłodzenie (w domach z klimatyzacją) oraz na pracę napędów. Energia Końcowa uwzględnia też straty energii uciekającej przez przegrody zewnętrzne i wentylację. Ma na nią wpływ również poziom sprawności urządzeń grzewczych, zużycie energii do przygotowania c.w.u. ale także zyski energetyczne z nasłonecznienia, od przebywających w domu ludzi oraz energii wytwarzanej przez inne urządzenia domowe. Energię końcową wylicza się właśnie z energii użytkowej (netto), dzieląc ją przez tę sprawność wszystkich urządzeń domowych. Zachęcamy również do kliknięcia w odnośnik i zapoznania się z ciekawym artykułem opisującym zużycie energii elektrycznej przez urządzenia domowe, w tym sprzęty AGD.

Energia Pierwotna (EP) to umowna wielkość wynikająca z pomnożenia wskaźnika energii końcowej przez współczynnik obrazujący szkodliwość ekologiczną danego paliwa. Dla różnych paliw czy źródeł energii współczynnik jest różny. Dla prądu współczynnik ten wynosi 3,0, ponieważ uznano, że wyprodukowanie w Polsce prądu (najczęściej z węgla kamiennego) i dostarczenie go do budynku jest wysoce szkodliwe. Na drugim końcu skali znajduje się paliwo z biomasy (drewno, pellety, słoma), którego współczynnik wynosi 0,2, ponieważ uznano, że jako materiał odnawialny, dużo mniej szkodzi środowisku. Przyjęto, że praktycznie neutralne ekologicznie jest opalanie domu gazem ziemnym lub płynnym, olejem opałowym czy węglem kamiennym lub brunatnym, dla których współczynnik ten wynosi 1,1. Chociaż biorąc pod uwagę smog powstający z opalania węglem kamiennym, którego efektem poza CO2 są np. bardzo szkodliwe związki siarki, to brak szkodliwości ekologicznej jest tutaj dyskusyjny. Ale jakieś założenie trzeba było przyjąć.

Budując dom w nowoczesnych technologiach, np. prefabrykowanej drewnianej, szkieletowej stalowej lub w technologii IZODOM otrzymujecie energooszczędny dom już na starcie, a koszty jego eksploatacji są do 70% niższe niż przy domu tradycyjnym. W kieszeni zostaje od 4000 do 6000 zł rocznie na piękne wakacje. Do tego jesteście modni, bo ekologiczni. Wasz dom emituje do 70% mniej szkodliwego CO2. Więcej na temat korzyści związanych z budową energooszczędnych domów oraz jakie są energooszczędne technologie budowy domu można przeczytać na naszym blogu. Zapraszamy do kontaktu zarówno w kwestiach informacyjnych i doradczych jak i w celu podjęcia współpracy w ramach budowy domu.