Lekki szkielet drewniany – Kanadyjski
Jak to działa?
Technologia szkieletowa lekka drewniana nazwana jest popularnie kanadyjską, a domy tak powstałe kanadyjczykami. Technologia jest lekka, ponieważ do budowy ścian konstrukcyjnych stosuje się cienkie przekroje belek, zwykle 12×4 cm. Lekkość, ściany zawdzięczają również zastosowaniu tylko jednej płyty OSB – od zewnątrz. Od wewnątrz na poszyciu mamy tylko płytę gipsowo-kartonową. W takiej konstrukcji nie możemy stosować wylewki betonowej na stropie, a materiałem do pokrycia dachu raczej nie może być dachówka cementowa lub ceramiczna ze względu zbyt duży ciężar. Dach pokrywa się w tej technologii zazwyczaj blachą, blachodachówką lub gontem bitumicznym czy drewnianym. Te ograniczenia wynikają wprost z lekkiej konstrukcji ścian i fundamentów, które nie są wstanie przenosić tak dużych obciążeń.
Ta lekkość ma swoją wadę w postaci sporej akustyki budynku zwłaszcza pomiędzy parterem a piętrem, ściany działowe bez podwójnej płyty OSB też nie potrafią tak dobrze wyciszyć sąsiadujących pomieszczeń. Dom buduje się na budowie, stawiając całą konstrukcję od zera lub przywożąc częściowo zmontowane elementy ścian. Budowa jest w pewnym sensie uzależniona od warunków atmosferycznych, ponieważ stawianie konstrukcji wraz z dachem zajmuje nieraz i miesiąc czasu. Jest to różnica w stosunku do budowania z prefabrykatów, gdzie ten czas może wynieść zaledwie 12 godzin. Niewątpliwą zaletą tego typu budowania jest fakt, że budowa takiego domu jest z pewnością tańsza od budowy z prefabrykatów czy w technologii tradycyjnej – murowanej, chociaż bywają wyjątki. Firmy wznoszące takie domy nie muszą posiadać rozbudowanego zaplecza produkcyjnego w postaci hal montażowych. Nie potrzebują też skomplikowanych maszyn do produkcji i obróbki ścian. Zespół pracowniczy też nie musi być aż tak rozbudowany i wykwalifikowany. Montaż takiego budynku nie zawsze wymaga użycia dźwigu, stąd cała budowa jest tańsza.
Zalety:
- Szybkość budowy – Zalety technologii lekkiej kanadyjskiej drewnianej to podobnie jak w przypadku prefabrykatów – szybki czas całej budowy – ok. 3 miesiące, w miarę dobra izolacja termiczna, możliwość montażu budynku również zimą oraz brak prac mokrych związanych z murowaniem, betonowaniem i tynkowaniem od wewnątrz. Ta technologia jest tez sucha, więc dom nie wymaga sezonowania.
- Możliwości rozbudowy i szybkich remontów – Niewielka waga domu przekłada się na możliwość cieńszych i tańszych fundamentów tradycyjnych. Dom taki łatwo poddaje się modernizacjom i remontom, a przy nich jest też mało bałaganu – nie ma np. kucia. Niewielka szerokość ścian zewnętrznych zwiększa realną powierzchnię budynku o ok 10% jeśli korzystamy z projektu na dom murowany.
- Niska cena – Najważniejszą zaletą jednak w tej technologii jest to, że jest ona z reguły tańsza niż technologia tradycyjna – murowana a na pewno tańsza niż technologia prefabrykowana ciężka – szkieletowa.
Wady:
- Mała akumulacja ciepła – Wady technologii lekkiej kanadyjskiej drewnianej to podobnie jak w przypadku prefabrykatów mała akumulacyjność cieplna, co sprawia, że dom szybko się wychładza po wyłączeniu ogrzewania. Jednocześnie ta wada jest zaletą, ponieważ z kolei szybkie nagrzanie budynku powoduje niższe koszty ogrzewania.
- Niższej jakości materiały – Aby obniżyć koszty, wielu producentów w Polsce nie stosuje do budowy takich domów drewna konstrukcyjnego, a wykorzystywanie drewna specjalistycznego KVH jest wielką rzadkością. Z tym mogą wiązać się liczne problemy w trakcie użytkowania domu. Polegają one na trzeszczeniu wysychającego już w gotowym domu drewna, hałasujących szkodnikach penetrujących drewno, pękaniu i skręcaniu się belek konstrukcyjnych powodujące rozszczelnienie budynku i mostki termiczne, jak również pękanie ścian – głównie na łączeniach. Radą na to jest montaż prawdziwego drewna konstrukcyjnego KVH suszonego przemysłowo, szlifowanego i fazowanego na rantach. Taki proces obróbki sprawia również, że drewno staje się materiałem trudnopalnym. Tylko drewno KVH nie wymaga impregnacji, a więc „zwykłe” drewno stosowane zazwyczaj w technologii kanadyjskiej w Polsce wymaga impregnowania chemicznego od biodegradacji, co również niewiele firm w istocie robi.
- Wymóg dużej precyzji – Lekka technologia podobnie jak prefabrykat wymaga precyzji, aby nie powstawały mostki termiczne, ale o tę precyzję jest bardzo trudno stawiając dom od podstaw na budowie, chyba że firma ma bardzo dobry personel montażowy, co również często ma odzwierciedlenie w wysokiej cenie.