Ogród w stylu orientalnym najczęściej nawiązuje do kultury japońskiej, chińskiej bądź indyjskiej. Z tego względu bardzo liczy się odniesienie do filozofii wschodu, a przede wszystkim Yin i Yang. Pierwiastek żeński jest widoczny w fontannach, oczkach wodnych czy też niewielkich stawach, a męski – w kamieniach ułożonych nieregularnie i o różnej wielkości, które symbolizują góry. Jak zatem urządzić ogród niczym orient? Oto 5 naszych wskazówek.
Po pierwsze: ogród nie może mieć regularnej formy
Inaczej niż w stylu francuskim nie stawiamy w aranżacji orientalnej na regularne formy. Zatem ścieżki są kręte i nie przecinają się, a rośliny nie są równej wysokości. Również trawnik może mieć nieregularny kształt. Chodzi o odtworzenie warstw zieleni widocznych w naturze. Ogród musi być naturalistyczny, jakby nie był tknięty ludzką ręką. Można zdecydować się na ogród z prawdziwą wodą czyli Tsukiyama, gdzie znajdzie się staw, a wokół niego nieregularnie rozstawione ostańce, czyli duże kamienie symbolizujące góry. Ogród orientalny w japońskim stylu może być również wykonany z użyciem kamieni i żwiru. Kamienie symbolizują w nim wyspy. Z kolei żwir ma naśladować morze.
Po drugie: jakie drzewa iglaste wybrać do orientalnego ogrodu?
Warto zająć się kwestią doboru roślinności. Jeśli chodzi o drzewa iglaste mamy sporo możliwości. Możemy wybrać zarówno gatunki, które świetnie sprawdzą się jako solitery w ogrodach egzotycznych np. sosnę koreańską czy drobnokwiatową. Sprawdzą się również drzewka, które można sadzić w nieregularnych grupach, a więc cyprysiki japońskie, czy jałowiec chiński. Sprawdzą się także te formowane na drzewka bonsai, które są kwintesencją orientalnego ogrodu, np. sosna czarna czy kosodrzewinowa.
Po trzecie: na jakie rośliny i drzewa liściaste warto się zdecydować?
W ogrodzie orientalnym nie brakuje także efektownych roślin i drzew liściastych. Można zdecydować się na azalie, różaneczniki, które dodadzą ogrodowi więcej kolorów, gdy zaczną kwitnąć na różowo. Warto wybierać właśnie odmiany kwitnące różowe i czerwone, które świetnie komponują się z formami zimozielonymi. W ogrodzie orientalnym warto posadzić chociażby bukszpan wiecznie zielony. Sprawdzą się także śliwa wiśniowa, która charakteryzuje się bordowymi liśćmi, a także małymi różowymi kwiatami pojawiającymi się na wiosnę, a także klon japoński, który przebarwia się na żółto i pomarańczowo.
Po czwarte: jakie byliny i rośliny cebulowe wybrać do orientalnego ogrodu?
W wielostopniowym ogrodzie orientalnym nie może zabraknąć również bylin ogrodowych. Świetnie sprawdzą się osiągające spore rozmiary miskanty chińskie, które mogą zostać uzupełnione o funkie, paprocie i bambusy. Warto wiedzieć, że większość bylin należy okrywać na zimę. Związuje się liście w tzw. chochoły i przesłania agrowłókniną, która chroni przed niską temperaturą i wiatrem. Na wiosnę trawy ozdobne trzeba bardzo radykalnie skrócić, co przyspiesza ich proces wegetacji i poprawia ukorzenienie. Warto do orientalnego ogrodu wybrać również kwiatowe cebulki. Jaskry azjatyckie mogą doskonale się sprawdzić. Warto zwrócić uwagę na ich piękne kwiaty. Cebulki jaskry ogrodowe mają pełne lub półpełne kwiaty, najczęściej jednokolorowe. Nie zimują w gruncie, dlatego trzeba wykopać je jesienią i przechowywać w suchym miejscu w temperaturze 8-10 stopni, przysypane trocinami. Sadzi się je na stanowisko kolejną wiosną.
Po piąte: elementy małej architektury mają znaczenie
W ogrodzie poza bujną i atrakcyjną roślinnością nie może zabraknąć także elementów małej architektury. Doskonale sprawdzą się altany ogrodowe, koniecznie ze spadzistymi daszkami, które będą nawiązywać do architektury japońskiej i chińskiej. W ogrodzie mogą znaleźć się również mostki biegnące nad stawami przydomowymi. W nich można hodować charakterystyczne dla orientalnych ogrodów karpie koi, które bywają nazywane również złotymi rybkami.
Orientalny ogród może być bardziej minimalistyczny i wypełniony w dużej mierze kamieniami i żwirem albo wielowarstwowy i naturalistyczny. Ważne, by roślinność ze sobą współgrała, a stanowiska dla poszczególnych gatunków były odpowiednio dobrane. Dzięki temu ogród może być miejscem, które zachwyca i w którym chętnie się relaksujemy.
Artykuł Partnera, zdjęcia: Gracus – Broker Budowy Domów
Zostaw komentarz