Prafabrykat drewniany – Ciężki szkielet niemiecki
Jak to działa?
Ten rodzaj budownictwa nazywany ciężkim szkieletem niemieckim wyróżnia kilka cech, na które warto zwrócić uwagę, bo są one wyróżnikiem tej technologii. W tej technologii stosuje się płytę fundamentową zamiast tradycyjnych fundamentów, ściany są zbudowane na solidnych belkach (16×6 cm lub 14×6 cm) z podwójną płytą OSB od zewnątrz i od wewnątrz – również w ścianach działowych. Na stropie stosuje się wylewkę betonową, a na dach można położyć najcięższą dachówkę cementową. Dom taki jest stabilny, trwały i już w standardzie energooszczędny (ok 50-70 kWh/m2/rok).
Dom w technologii prefabrykowanej drewnianej jest droższy do domu w konstrukcji lekkiej kanadyjskiej, choćby ze względu na konieczność prefabrykacji elementów (ścian, stropu i dachu) w zakładzie produkcyjnym, konieczność użycia specjalistycznych maszyn oraz wykwalifikowanego personelu. Na cenę ma też wpływ dużo szerszy zakres wykonania, więcej użytych materiałów i lepszej jakości (specjalistyczne drewno KVH) oraz bardziej skomplikowany transport i montaż – zazwyczaj z użyciem dźwigu. Takie budowanie jest droższe, ale i bardziej precyzyjne, co wpływa na szczelność budynku, a to przekłada się na minimalizację mostków termicznych.
Całość buduje jedna firma kompleksowo co skupia odpowiedzialność w jednym miejscu. Na takie budynki firmy udzielają gwarancji 30 lat.
Zalety:
- Stabilność i trwałość – W przeciwieństwie do technologii szkieletowej lekkiej kanadyjskiej taki dom stawia się na płycie fundamentowej a nie na zwykłym fundamencie tradycyjnym. Jest to płyta zwykle zbrojna tradycyjnie czyli stalą i tworzy tzw. monolit, aby równo przenosić obciążenie ciężkiej konstrukcji ścian i dachu oraz minimalizować pęknięcia ścian. W technologii ciężkiej drewnianej, w odróżnieniu od lekkiej stosuje się też grubsze przekroje ścian opartych zazwyczaj na drewnie konstrukcyjnym KVH oraz podwójną płytę OSB na poszyciu konstrukcji ścian, w tym również ścian działowych. To jest o tyle ważne, że poszycie od wewnątrz budynku nie jest tak narażone na takie uszkadzania niż jakby tam była sama płyta gipsowo-kartonowa.
- Termoizolacja i bardzo niskie koszty eksploatacji – Ściana w takim budynku składa się zazwyczaj w 80% z ocieplenia, a to przekłada się na wysoką izolacyjność termiczną budynku i niskie koszty eksploatacji. Budynek taki w standardzie potrzebuje ok 50-70 kWh/m2/rok, a jego roczne ogrzewanie może kosztować jedynie ok. 2000 zł (dla domu 120m2). Ściany są wypełnione izolacją termiczną ale cieńsze od tradycyjnych, dzięki czemu możemy zyskać ok. 10% dodatkowej powierzchni domu, co przy 100m domu daje aż 10 dodatkowych m2.
- Niska akustyka – W technologii ciężkiej, jak sama nazwa wskazuje można stosować wylewkę betonową na stropie. Wylewka wraz z zastosowanym pod nią styropianem, płytą OSB, wełną mineralną, przestrzenią powietrzną i płytą GK tworzy strop o grubości ponad 40cm, co gwarantuje znakomite wygłuszanie pomieszczeń na poddaszu lub piętrze od pomieszczeń parteru. Taki mocny strop stabilizuje również całą konstrukcję budynku i pozwala przenieść obciążenia z ciężkiego dachu. Ściany działowe są równie wypełnione w całości lub w części wełną i pokryte płytą OSB i GK po obydwu stronach. To gwarantuje ich dobre wyciszenie oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.
- Szybkość budowy i zamieszkania – Dom powstaje w ok 3 miesiące w standardzie deweloperskim i nie trzeba go osuszać ani sezonować. Po wykonaniu wykończenia można się wprowadzić zaledwie po 4 miesiącach.
- Czystość i porządek – Dzięki szybkiej realizacji i zmniejszonych do minimum odpadach materiałowych na budowie panuje porządek, nie ma składów materiałów budowlanych, hałasujących betoniarek oraz brudu. Cała technologia jest czysta i sucha, dlatego takie budynku nie trzeba sezonować i można się szybko wprowadzać. Szybkość prac i brak składu materiałów ogranicza ryzyko ich kradzieży czy dewastacji budowy.
- Wszystko w jednym ręku + 30 lat gwarancji! – Co najważniejsze całość prac może wykonać jedna firma kompleksowo, czyli wszystkie sprawy załatwiamy najczęściej z jednym wydelegowanym przez firmę kierownikiem robót. Dzięki temu nie rozmywa się odpowiedzialność za budowę domu na wiele różnych ekip i firm. Zazwyczaj w takich firmach można liczyć nawet na 30 lat gwarancji.
Wady:
Wady technologii prefabrykowanej szkieletowej ciężkiej drewnianej są zbieżne z wadami opisanymi ogólnie dla technologii prefabrykowanej.