W USA 20% WSZYSTKICH DOMÓW BUDOWANYCH JEST W TEJ TECHNOLOGII.

WYWIAD Z INWESTOREM, KTÓRY NICZYM KRZYSZTOF KOLUMB ODKRYWA W POLSCE TĘ CIEKAWĄ TECHNOLOGIĘ JUTRA.

Rozmawiamy z Panem Krzysztofem Bierówką, który zdecydował się na budowę domu w nietypowej jak na polskie warunki, bardzo nowoczesnej technologii nazywanej technologią szalunku traconego o nazwie IZODOM 2000.

Oto fragment wywiadu z inwestorem – cz I, w kolejnych dwóch tygodniach kolejne części. Zapraszamy do lektury!

[…] Praktycznie każdego tygodnia widzę sytuację, gdzie u ludzi spacerujących ulicą, przy której jest wznoszony mój budynek, ciekawość wygrywa ze strachem, wchodzą “na dziko” na moją działkę, oglądają szalunek płyty fundamentowej z bliska, dotykają go, a potem szybko uciekają, zanim ktoś zapyta ich co tutaj robią (śmiech).

  1. Panie Krzysztofie co to w ogóle jest za technologia?

To chyba łatwiej pokazać, niż wytłumaczyć (śmiech).

Otrzymujemy od producenta materiału IZODOM elementy, które posłużą do budowy naszego wymarzonego domu, wykonane z materiału podobnego do dobrze znanego nam wszystkim styropianu, ale o wiele lepszych parametrach izolacyjnych, cieplnych. Taki super ciepły styropian ma srebrno-szary kolor i nazywa się neopor i jest wzbogacony grafitem. Dokładnie takim samym jak w ołówku. Firma IZODOM posiada w swojej szerokiej gamie produktów także te same elementy wykonane z EPS, czyli polistyrenu ekspandowanego, a mówiąc po polsku – z białego, klasycznego, styropianu. Niektóre nazwy mogą być obco brzmiące, ale to nie jest nauka o rakietach. Każdy może sprawdzić w sieci Internet, albo klasycznej encyklopedii, że są to doskonale znane od dawna i sprawdzone materiały. Surowiec potrzebny do wytwarzania pustaków dostarcza firma BASF, tak samo znana nam wszystkim, jak styropian. Na co drugim polskim strychu zalegają stare, zakurzone taśmy magnetofonowe, z logiem BASF. Tak. To ta sama firma.

Układanka zaczyna łączyć się w całość. Powoli zaczynamy rozumieć z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Styropian jest wytwarzany komercyjnie od 1951 roku, a neopor od 1998, to dobrze, bo mamy mnóstwo źródeł, które odpowiedzą na nasze najważniejsze pytania: czy materiał jest przyjazny bytowaniu człowieka, jak zachowuje się na przestrzeni lat, czy nie traci swoich właściwości? Życie dobrze zweryfikowało odpowiedzi na te pytania. Możemy być pewni, że jest to świetny materiał, bo przeszedł on próbę czasu.

Do tego firma BASF, gigant w branży chemicznej, korzeniami sięgający 1865 roku, zapewniający nie tylko najwyższą jakość surowców, ale co ważniejsze, także ich powtarzalność. Nie jest to przypadkowa firma. BASF niejako wynalazł styropian, więc można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że znają się na jego produkcji.

Po tym nieco przydługim wstępie, możemy w końcu odpowiedzieć sobie na pytanie czego takiego przełomowego dokonała firma IZODOM. Polacy. Ojciec i synowie. Chociaż to tak naprawdę opowieść na inną okazję, opracowali i wdrożyli autorski system materiałów budowlanych, stworzonych z  jednego z najbardziej energooszczędnych materiałów na ziemi.

Można go traktować jako ciekawostkę, nowinkę branżową albo niszową technologię. Ale tylko tak do momentu, do którego nie znamy faktów, o których przed chwilą wspomniałem.

Najprościej mówiąc, otrzymujemy elementy, które składamy ze sobą jak klocki znanej, duńskiej firmy, którymi bawią się mali i dorośli. Po ich złożeniu wlewamy do nich beton. Otrzymujemy tym samym super ciepły, super wytrzymały i super zdrowy dom. Nie wchodząc już w szczegóły i upraszczając, kamień jako kruszywo wchodzące w skład betonu to materiał naturalnie występujący w przyrodzie.

Odpowiadając w końcu na pytanie, jest to technologia sprawdzona, energooszczędna, nowoczesna i przyjazna dla życia człowieka. Same plusy mogą brzmieć zbyt idealnie. A jednak, Polakom ze Zduńskiej Woli się to udało.

I to jest ten przełom. Na skalę światową.

  1. Właśnie miałem Pana pytać co zdecydowało o wyborze tej technologii i tę odpowiedź właściwie już otrzymałem. Ale ciekawi mnie czy jest coś jeszcze, co Pana przekonało?

Względy ekonomiczno-użytkowe. Jestem człowiekiem praktycznym. Pierwsze plany zakładały użycie bloczków wykonanych z gazobetonu o grubości 36.5 lub 48 centymetrów, docieplone dodatkowo grubą warstwą styropianu. W ten sposób powstaje ściana o grubości nawet do 68 centymetrów, taka ściana w budownictwie jednorodzinnym, jest niepraktyczna, żeby nie powiedzieć idiotyczna. Zaczynamy tworzyć sztukę dla sztuki. Chcemy mieć ciepło i oszczędnie, ale rozwiązania pozwalające osiągnąć założone cele stają się niepraktyczne. Cenowo, jak i użytkowo. Wyobraża Pan sobie okno, posadowione w ścianie o grubości 68 centymetrów?

Nie bardzo, czułbym się jak w zamku Malbork, przytłoczony takim gabarytem z małą ilością światła wpadającego przez głęboko osadzone okna.

No właśnie, także to nie dla mnie (śmiech).

IZODOM pozwala na osiągnięcie oszałamiającej energooszczędności w sposób praktyczny i przystępny cenowo.

Można oczywiście zapytać, po co mi tak szalenie ciepły dom? Powiem tak: o tym porozmawiamy za 30 lat (uśmiech), w kontekście cen mediów.

  1. No tak, zakłada się, że taki dom zwraca koszty połowy jego budowy w ciągu 25 lat a w najbliższych latach również sam dom ma zyskać na wartości nawet do 30% właśnie ze względu na jego nowoczesność i energooszczędność. Zakładam, że na to właśnie Pan liczy.

      Tak, dokładnie tak, właśnie dlatego wybrałem tę technologię.

A propos wyboru technologii. Wiem, że przed ostateczną decyzją poświecił Pan aż dwa lata na rozeznanie rynku branży budowalnej . Wiem też, że odwiedził Pan kilkanaście firm budowalnych i z kilkudziesięcioma Pan rozmawiał przez telefon lub mailował? Po co tak duży wysiłek? Co to Panu dało? Dlaczego poświęcił Pan aż tak dużo czasu?

Właściwie to cztery. Dwa lata to takie luźne przymiarki, a kolejne dwa to próba zrozumienia rynku. Z czego mogę budować, co mogę osiągnąć, czy to się opłaca? I te ostatnie dwa faktycznie okupione są ciężką pracą – planowanie, projektowanie, spotkania z potencjalnymi wykonawcami. Rozczarowania ale i właściwe decyzje.

Okazało się, że na moje założenia dotyczące energooszczędności budynku, współczesny, polski rynek budowlany nie jest w stanie odpowiedzieć. To wprawiło mnie w osłupienie. Przecież te domy w Niemczech, Norwegii, o których czytałem nie są jakimiś mitycznymi jednorożcami czy utopią. One naprawdę istnieją, mieszkają w nich prawdziwi ludzie. Co prawda nie widziałem ich na własne oczy, ale znalazłem dość źródeł, aby wiedzieć, że można tak budować. W Niemczech budują domy pasywne, zeroenergetyczne, czyli takie super energooszczędne wręcz pasywne. Jestem człowiekiem jeszcze w miarę młodym, staram się zachować otwarty umysł. Skoro takie standardy budowy można otrzymać w Niemczech, to czemu nie w Polsce?

Domu nie budujemy na 5, 10 lat, tylko na całe życie. Ten wysiłek miał na celu zagwarantowanie, że budynek, który zostanie wzniesiony, będzie spełniał standardy budownictwa, o których jeszcze nie myślimy. A jedyna propozycja rynku to technologia tradycyjna. Ale nie dlatego, że jest najlepsza. Dlatego, że rynek umie z niej budować, a nowych rozwiązań się obawia.

Obrażamy się, gdy nazywają Polskę – cebulandią. Ale coś w tym jest. Chcemy otrzymać za swoje ciężko zarobione pieniądze maksimum korzyści. Jesteśmy oszczędni, aż do przesady. Nie okłamujmy się, przeciętnego Polaka nie stać na budowę domu. No może na budowę wspomaganą kredytem, to jeszcze tak, ale na pewno nie na zakup działki w zurbanizowanej okolicy i budowę. Ja też jestem takim Polakiem. Nie mam luźnego miliona złotych na budowę. Muszę zadbać o to, żeby każda zainwestowana złotówka mogła przynieść maksimum korzyści.

W tym miejscu kończymy I część wywiadu. Na blogu dostępna jest również całość wywiadu, który można przeczytać w tym miejscu: https://brokerbudowydomow.pl/wywiad-z-inwestorem-budowa-domu-w-technologii-izodom-2000/

 

 

 

 

Z Panem Krzysztofem Bierówką budującym dom w technologii IZODOM rozmawiał Grzegorz Niewitała – Doradca Klienta ds. budowy domów, właściciel firmy GRACUS – BROKER BUDOWY DOMÓW

 

Grzegorz Niewitała

Doradca Klienta

BROKER BUDOWY DOMÓW

tel. kom.: +48 600-104-130  grzegorz.niewitala@gracus.pl

 

www.brokerbudowydomow.pl       www.facebook.com/brokerbudowydomow