Pustaki keramzytowe
Pustaki keramzytowe produkuje się z betonu kruszywowego lekkiego, metodą wibroprasowania, w którym tradycyjne kruszywo – żwir i gruby piasek – zastąpiony jest granulkami spieczonej gliny, czyli keramzytem. Produkty te mają zastosowanie w budownictwie jako element murowy dla ścian jedno i wielowarstwowych, wewnętrznych i zewnętrznych oraz w stropach gęstożebrowych. Elementy te przy gęstości 850 kg/m3 i 1100 kg/m3 osiągają dobre parametry termoizolacyjne jak i wytrzymałościowe 8 MPa.
Keramzyt posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, tłumi hałas, płynnie reguluje temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach, gwarantuje uczucie komfortu. Ponadto keramzyt posiada dobre właściwości radiestezyjne, ma bardzo małą nasiąkliwość, może być wielokrotnie użyty. Jest przyjazny dla ludzi, zwierząt i roślin.
Zalety:
- Trwałość, termoizolacja, szybkość budowania – Keramzyt jest bardzo lekki, dzięki czemu ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Nadaje się również do wznoszenia ścian budynków bez dodatkowego ocieplenia. Z pustaków keramzytowych muruje się je szybko i wygodnie, ponieważ dzięki wyprofilowaniu na bocznych ściankach wpustów i wypustów nie trzeba wypełniać zaprawą spoin pionowych, a to zmniejsza ich użycie i obniża koszty. Pozostałe zalety tego materiału są zbieżne z przedstawionymi powyżej zaletami dotyczącymi budowania w technologii tradycyjnej.
Wady:
- Dodatkowe zbrojenia – Niektórzy producenci zalecają aby dozbroić ściany nośne z pustaków keramzytobetonowych (na przykład pod otworami okiennymi) specjalnymi drabinkami typu Murfor. Część które należy zatopić w zaprawie. To niewątpliwie zwiększa czasochłonność i koszty takiej budowy. Pozostałe wady tego materiału są zbieżne z przedstawionymi powyżej wadami dotyczącymi budowania w technologii tradycyjnej.