Silikaty – Pustaki wapienno-piaskowe
Silikaty to produkty wapienno-piaskowe składające się z tych samych minerałów, co naturalny piaskowiec. Otrzymuje się je ze zmielonego palonego wapna, piasku o dużej zawartości krzemionki oraz wody.
Zalety:
- Wytrzymałość, termoizolacja – Silikaty charakteryzują się bardzo wysoką gęstością (od 1200 do 1800 kg/m3) przez co cechuje je lepsza, niż w innych materiałach, wytrzymałość konstrukcyjna (wysoka wytrzymałość na ściskanie) oraz zdolność akumulacji (gromadzenia) ciepła.
- Niska akustyka – Dzięki temu z bloków silikatowych można wznosić, cieńsze ściany konstrukcyjne, co jest ważne szczególnie dla budynków jednorodzinnych zachowując jednocześnie wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną. To powoduje, że ściany z bloków wapienno-piaskowych doskonale sprawdzają się jako przegrody wewnętrzne zapewniające komfort i ciszę oraz bardzo dobre warunki termiczne, szczególnie w upalne letnie dni. Aby przegroda zapewniła odpowiednią izolacyjność akustyczną wystarczy ściana z silikatów o grubości 12 cm.
- Dokładność wymiarowa – Bloczki te charakteryzuje również wysoka dokładność wymiarowa przez co nie trzeba stosować grubych spoin a proces technologiczny budowy domu , w tym murowanie i późniejsze tynkowanie ulega skróceniu o 1/3 i jest tańsze.
- Materiał zdrowy i ognioodporny – Silikaty to materiał naturalny składem przypominający piaskowiec dlatego jest to materiał zdrowy dla człowieka a także bezpieczny ponieważ całkowicie niepalny. Ściana z silikatów o grubości zaledwie 15 cm jest w stanie zachować swoją nośność, szczelność i izolacyjność przez ponad 240 minut przy pełnym obciążeniu ogniowym. Pozostałe zalety tego materiału są zbieżne z przedstawionymi powyżej zaletami dotyczącymi budowania w technologii tradycyjnej.
Wady:
- Wysoka cena – Główną wadą silikatów jest ich wyższa od innych materiałów cena, a więc i całkowity koszt budowy domu. Wady tego materiału są zbieżne z przedstawionymi powyżej wadami dotyczącymi budowania w technologii tradycyjnej.