Technologia bloczków keramzytowych ze styropianem
Jak to działa?
Podobnym do bloczków styropianowych wypełnianych betonem rozwiązaniem są bloczki z keramzytobetonu wypełnione styropianem. W przeciwieństwie do systemu „thermomur” styropian znajduje się tu wewnątrz bloczka w przegrodach z keramzytu zbudowanych na kształt plastra miodu. Taki kształt wewnętrznej struktury bloczków powoduje, że posiadają one bardzo dobre parametry izolacji cieplnej a jednocześnie z założenia są pozbawione wad omawianego powyżej systemu.
Istota technologii
Bloczki ze styropianem są przeznaczone do wznoszenia ścian jednowarstwowych, ponieważ współczynnik przenikania ciepła dla ściany z tego materiału może wynieść jedynie U =0,15 W/(m²K), a wiec nie trzeba jej dodatkowo ocieplać. Dzięki specjalnej konstrukcji bloczki przepuszczają parę wodną uniemożliwiając jej kondensację wewnątrz ściany.
Ścianę z bloczków muruje się bardzo podobnie jak to jest w technologiach tradycyjnych układając je na sobie poziomo na specjalnej zaprawie termoizolacyjnej. W pionie bloczki z wkładką styropianową łączy się na pióro – wpust, a więc nie trzeba wypełniać spoin pionowych zaprawą. Zamki zastępujące spoiny pionowe są szczelne. Ściany takich z bloczków nie wymagają zbrojenia. Keramzyt posiada najlepsze spośród materiałów ceramicznych zdolności do minimalnej absorbcji wody, a wiec nawet jak nasiąknie wilgocią to minimalnie a potem natychmiast tę wilgoć odparowuje. Bloczki keramzytowe są ognioodporne oraz odporne na zamrażanie.
Bloczki występują w różnych kształtach, a wiec można z nich formować ściany o nieregularnych kształtach, np. wykusze czy lukarny. Do zabudowy nadproży, wieńców, ościeżnic, narożników, ścian kolanowych czy podokienników stosuje się specjalne kształtki keramzytowe, które również mogą być wypełnione styropianem i zbrojone.
Ciekawostka
Na rynku spotkamy bloczki, które jedną warstwę wewnętrznej struktury mają grubszą i tą stosujemy od wewnątrz budynku. Ma to za zadanie większą akumulację ciepła płynącego z ogrzewania i oddawania go poprzez bloczki, gdy w domu robi się chłodniej.
Zalety
- Dobra izolacyjność cieplna – Bloczki z keramzytobetonu wypełnione styropianem są jednym z najcieplejszych materiałów na rynku do wznoszenia ścian jednowarstwowych. Ich struktura plastra miodu eliminuje mostki termiczne a izolacja ścian o możliwym do uzyskania współczynniku U = 0,15 W/m²K umożliwia budowę budynku energooszczędnego. Oszczędności na zużyciu energii cieplnej są znaczne w porównaniu z tradycyjnymi technologiami budowania. Takie oszczędności ciepła umożliwiają również zmniejszenie emisji szkodliwego CO2 do atmosfery. Ponieważ keramzyt, to materiał naturalny powstający z wypalania gliny, jest on zdrowy dla człowieka a ściana z takie materiału „oddycha”.
- Szybkość i łatwość budowy – Budowanie w oparciu o ścianę jednowarstwową eliminuje konieczność dodatkowego ocieplenia a więc jest taniej o materiał na izolację termiczną i o robociznę. Budynek z takich bloczków buduje się niezwykle szybko, co również oszczędza koszty robocizny. Nie ma konieczności stosowania przerw technologicznych ponieważ bloczki i elementy uzupełniające do budowy znacznie przyspieszają budowę. Ponadto ta technologia wymaga niedużego zużycia wody, a więc cały budynek szybko schnie. Niektórzy producenci twierdzą, że zaledwie po 3 miesiącach można się wprowadzać do własnego domu.
- Wytrzymałość – Na ścianie wzniesionej w tej technologii można stosować dowolny rodzaj stropu i dachu obciążony nawet najcięższą dachówką.
Wady
- Konieczność wykwalifikowanej ekipy – W tej technologii nie wiele ekip umie właściwie wykonać budynek, a więc firma budowlana podejmująca się takiego zadania musi być doświadczona. Chodzi tu głównie o precyzję ułożenia bloczków i o odpowiednią grubość i jednolitość zaprawy, tak aby nie było możliwości powstania mostków termicznych. Bloczki same w sobie nie są tanie, a więc budując z nich dom ekipa musi zadbać aby było jak najmniej materiału odpadowego.
- Dostępność materiałów – Kolejny problem dotyczy dystrybucji takiego materiału, który nie jest powszechnie dostępny w składach budowalnych, więc nawet ekipa, która buduje kompleksowo, musi go czasem sprowadzać prosto od producenta, co nieraz zwiększa koszty transportu. Jeśli nie wykorzystamy wszystkich zakupionych bloczków do budowy, nieopłacalny może być też ich zwrot, głównie z uwagi na koszty transportu zwrotnego do producenta.
- Wysoka cena – Koszt m2 ściany z bloczków keramzytobetonowych ze styropianem jest ok. 20%-30% droższy niż taka ściana budowana metodą tradycyjną z pustaka lub cegły ocieplonej styropianem. Inna sprawa, że izolacja cieplna ściany z bloczków keramzytowych jest dwa razy większa niż w przypadku metod tradycyjnych, a więc koszt ogrzewania takiego domu, dużo niższy.