5 GŁÓWNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH Z BUDOWĄ DOMU I JAK IM PRZECIWDZIAŁAĆ

 

  • NADMIERNY STRES ZWIĄZANY Z BUDOWĄ I UŻYTKOWANIEM DOMU
  • WYSOKA AKUSTYKA BUDYNKU Z ZEWNĄTRZ I WEWNĄTRZ POMIEDZY POMIESZCZENIAMI
  • NISKI KOMFORT CIEPLNY BUDYNKU – NADMIERNE NAGRZEWANIE SIĘ DOMU W LECIE
  • NADMIAR WILGOCI – RYZYKO PLEŚNI I GRZYBÓW NA ŚCINACH
  • NIEKORZYSTNY MIKROKLIMAT W BUDYNKU – BRAK ODPOWIEDNIEJ WENTYLACJI BUDYNKU I WYMIANY POWIETRZA – SMOG W DOMU

POJĘCIA:

  • SMOG
  • DYFUZJA PARY WODNEJ
  • KONDENSACJA PARY WODNE
  • MIKROKLIMAT BUDYNKU
  • SAMOREGULACJA WILGOTNOŚCI
  • PRZESUNIĘCIE FAZOWE

Do współczesnych zagrożeń związanych z rozwojem cywilizacji można zaliczyć pośpiech i stres, którym często towarzyszy bezsenność. Wynikają one głównie z dążenia do jak najszybszej realizacji potrzeb i marzeń. Ponadto często towarzyszy nam nadmierna ilość hałasu oraz zanieczyszczenie powietrza i smog.

Zdjęcie: Shutterstock

Odpowiedzią na te zagrożenia jest dom. Dom wybudowany poza miastem i w cichej okolicy, ale też dom, który powstanie w odpowiedniej technologii i sam w sobie uchroni nas od hałasu oraz od zanieczyszczonego powietrza i smogu. Da nam też odpowiedni mikroklimat, abyśmy mogli oddychać świeżym i odpowiednio nawilżonym powietrzem oraz wypoczywać i dobrze się wysypiać.

Według opinii Klientów najlepiej to zadanie realizują technologie nowoczesne, szybkie w budowie oraz energooszczędne w standardzie. Należą do nich technologia prefabrykatów drewnianych na bazie ciężkiego szkieletu niemieckiego, prefabrykat keramzytobetonowy czy technologia bloczków styropianowych zalewanych betonem – Izodom. Po pierwsze te trzy technologie, dzięki swym znakomitym właściwościom termicznym, uzyskują parametr domu niskoenergetycznego zużywając maksymalnie 40-50kWh/m2/rok, co przekłada się na roczny koszt ogrzewania ok 2000 zł rocznie (dla domu ok 120m2). Po drugie domy w tych technologiach znakomicie radzą sobie z eliminacją hałasu z zewnątrz dzięki użyciu dźwiękochłonnych materiałów w ścianach domu. Po trzecie w takich domach za pomocą wentylacji mechanicznej z rekuperacją wspomaganą filtrami PM10 i PM2,5 można również wyeliminować smog. Zatem można oddychać głęboko i cieszyć się czystym powietrzem bez otwierania okien.

Natomiast tylko jedna z tych technologii idzie o krok dalej wykorzystując w swoich założeniach otwartą dyfuzję czyli możliwość samoregulacji wilgotności w domu. Jest to technologia prefabrykatu drewnianego. W tym przypadku ściany domu tworzą przegrodę dyfuzyjnie otwartą czyli taką, której zadaniem jest stawiać minimalny opór dla gazu, którym w tym przypadku jest po prostu para wodna. Para wodna w domu powstaje podczas kąpieli, gotowania posiłków ale też podczas spotkań towarzyskich czy choćby w trakcie rozmowy. Ciepłe powietrze jest bowiem znakomitym nośnikiem wilgoci.

 

Para wodna, jak każdy gaz, ma tendencję do przedostawania się przez nawet najmniejsze szczeliny. To zjawisko nazywamy właśnie dyfuzją pary wodnej. Pomaga ono odprowadzić na zewnątrz budynku jej nadmiar, który zbiera się wewnątrz domu.
Zatem zastosowanie ścian dyfuzyjnie otwartych zapobiega kumulacji pary wodnej wewnątrz przegrody i pojawieniu się zjawisk negatywnych w postaci rozwoju grzybów, zarodników pleśni czy roztoczy. Tak zbudowana ściana zabezpiecza też materiał termoizolacyjny wewnątrz ściany czyli np. wełnę mineralną lub drzewną przed wilgocią i utratą właściwości termoizolacyjnych.

Zdjęcie: Gracus

Ponadto efekt samoregulacji wilgotności uzyskujemy dzięki warstwom ściany otwartym w różnym stopniu na dyfuzję pary wodnej. Stosuje się tu materiały takie jak: płyty poszyciowe – usztywniające konstrukcję – np. gipsowo włóknowe, wełnę mineralną lub drzewną wewnątrz ściany, wełnę kamienną lub matę drzewną – pod tynkiem, siatkę w kleju i tynk strukturalny. W ścianach takiego domu stosuje się również specjalną folię paroizolacyjną, która ma być barierą dla wilgoci zawartej w parze wodnej. Folia, owszem spełnia swoje zadanie, ale tylko ogranicza przedostawanie się pary wodnej. W związku z tym folię tę określa się nawet mianem opóźniacza pary wodnej.
W tym momencie warto wyjaśnić dwa pojęcia, które często pojawiają się przy omawianiu tego tematu, a mianowicie: kondensacja pary wodnej i punkt rosy. Najlepiej zostało to wyjaśnione w artykule, na który się tutaj powołamy : (artykuł pochodzi ze strony DOMY PRO ECO). „Do kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody dochodzi w momencie, gdy ciepłe i wilgotne powietrze pochodzące z wnętrza pomieszczenia ulega oziębieniu w trakcie przenikania w kierunku chłodniejszego powietrza na zewnątrz budynku. Schładzane powietrze szybko osiąga tzw. temperaturę punktu rosy, w której powietrze posiada najwyższą wartość wilgotności względnej wynoszącą 100%.”
Wtedy możemy zaobserwować zjawisko wykraplania się kondensatu pary wodnej czyli efektu rosy na zimnych powierzchniach np. ścian lub okien domu.

Zdjęcie: Adobe Stock

Dlatego tak ważne jest, aby proces budowy domu poczynając od projektu do jego realizacji był wykonany bardzo precyzyjnie zapewniając optymalną szczelność wszystkich przegród budowalnych. Wtedy bowiem kondensacja pary wodnej w postaci punktu rosy pojawi się na zewnątrz a nie wewnątrz przegrody czyli np. ściany domu.

Grafika: Internet

I tu wracamy do pojęcia mikroklimatu pomieszczeń, ponieważ szczelność powietrzna budynku ma tu ogromne znaczenie. W sezonie zimowym, w przypadku dobrze wykonanych, szczelnych przegród zimne powietrze, wnikając do budynku nie ulega ogrzaniu. Nie dochodzi w związku z tym do spadku wilgotności względnej w pomieszczeniu np. poniżej 40%, co mogłoby powodować dyskomfort użytkowników objawiający się m.in. wysuszeniem spojówek czy śluzówek nosa i gardła. I tutaj pojawia się kolejne ważne pojęcie – przesunięcie fazowe.

To dzięki szczelności powietrznej budynku w sezonie letnim możliwe jest osiągnięcie przesunięcia fazowego. Jest to zjawisko odnoszące się do ilości czasu w jakim ciepło z promieniowania słonecznego wnika przez ścianę (przegrodę) do wnętrza domu, dzięki czemu pomieszczenia nie ulegają nagrzewaniu. Ten proces potrafi trwać nawet 14 godzin i oznacza, że dom prefabrykowany drewniany w sezonie letnim jest w stanie o wiele mniej się nagrzać nawet w ciągu bardzo upalnego dnia. Pomaga w tym również stosunkowo duża bezwładność cieplna drewna konstrukcyjnego KVH użytego do konstrukcji prefabrykatu oraz materiałów termoizolacyjnych typu wełna mineralna, wełna kamienna czy poszyciowych, jak płyta włóknowo- gipsowa. W przeciwieństwie do domów z prefabrykatów drewnianych domy budowane w technologii tradycyjnej np. z cegły poryzowanej, silikatów czy gazobetonu mają małą bezwładność cieplną czyli wykazują dużą akumulację ciepła. To oznacza, że w lecie będą się szybciej nagrzewały i będą akumulowały ciepło zwiększając tym samym temperaturę wewnątrz budynku.

 

PODSUMOWANIE:

Prawidłowo wykonana ściana dyfuzyjnie otwarta zapewni odpowiednią termikę budynku, ochroni izolację, pozwoli wilgoci wydostać się na zewnątrz, zapewni przesunięcie fazowe nawet do 14 godzin oraz przedłuży żywotność całej konstrukcji nawet poza granice polskiej normy wynoszącej 100 lat.

Najważniejsze jest właściwe zaprojektowanie i wykonanie całego budynku z dbałością o szczegóły takie jak precyzyjne zamontowanie na przykład wysokiej jakości folii paroizolacyjnej po wewnętrznej stronie ściany, dzięki czemu tworzy ona barierę dla pary wodnej, chroniąc ścianę. Jako eksperci z ponad 15 letnim doświadczeniem wiemy jak wykonać to zadanie. Decydując się na nasze usługi zyskacie Państwo pewność, że konstrukcja będzie szczelna charakteryzująca się jednocześnie swobodnym przepływem powietrza i dobrze odprowadzaną wilgocią. Będzie to również opcja energooszczędna z praktycznie dwukrotnie obniżoną normą w stosunku do obecnych wymagań Dyrektywy Unijnej.

Zdjęcie: Internet

W sprawie budowy domu proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy +48 600-104-130 grzegorz.niewitala@gracus.pl GRACUS – BROKER BUDOWY DOMÓW www.brokerbudowydomow.pl
Zapraszamy do przeczytania opinii zamieszczonych przez naszych Klientów na portalu Oferteo.pl Sprawdź opinie o nas na Oferteo.pl

Artykuł został przygotowany przez Grzegorza Niewitała z firmy Gracus Broker Budowy Domów.