Ceramika z Bolesławca przywodzi na myśl słowa piosenki Mariusza Zadury o jednym z najsłynniejszych malarzy impresjonistycznych, którym jest Vincent van Gogh.

„Idę tam, gdzie bezmiar błękitu
Światłocienie cyprysów przy drodze
Feerią barw każdy ranek rozkwita […]

[…] W siedmiobarwnych tęcz kreskach i plamach”

Sł. i muz. Mariusz Zadura 

 

Dla tych, którzy cenią sobie wyroby ceramiczne najlepszej jakości, ceramika wytwarzana w Bolesławcu jest świetnym rozwiązaniem. Ceramika bolesławiecka (półmiski itd.) jest szczególnie chętnie wybierana przez tych, którzy preferują tradycyjny wystrój wnętrz, a dla tych nowoczesnych będzie stanowiła ciekawy kontrapunkt.

Ceramika bolesławiecka – co warto wiedzieć?

Działalność bolesławieckich manufaktur liczy sobie już kilkaset lat, bowiem pierwsze informacje na temat prowadzonej przez nie aktywności można znaleźć już w tekstach historycznych pochodzących z szesnastego stulecia. Na przestrzeni lat produkty ceramiczne, które są wytwarzane w niewielkim, lecz urokliwym Bolesławcu, zdobyły sobie uznanie wśród konsumentów zarówno z Polski, jak i innych krajów. Jakie produkty z ceramiki są ręcznie produkowane w bolesławieckich manufakturach? Przede wszystkim, są to takie naczynia, jak półmiski – Bolesławiec słynie z wytworów o najwyższej jakości.

O tym, jak ważną rolę pełni ceramika w funkcjonowaniu Bolesławca, dobrze świadczy fakt, że od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia corocznie (w przedostatnim tygodniu sierpnia) obchodzone jest w tym mieście Bolesławieckie Święto Ceramiki. Obchody te regularnie przyciągają nie tylko mieszkańców Bolesławca i okolic, lecz także turystów z Polski i całego świata.

Czym wyróżnia się ceramika z Bolesławca?

Tym, co bez wątpienia wyróżnia ceramikę z Bolesławca, jest wieloletnie doświadczenie. Naczynia te są bowiem, jak już wspomniano, wytwarzane w Bolesławcu już od kilkuset lat. Tak długi okres działalności pozwolił na wypracowanie takich metod działania oraz sposobów stylizacji, które pozwalają obecnie na tworzenie produktów o wyrafinowanym designie przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości – produkty te cechują się wysokim stopniem twardości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dobra jakość produktów z ceramiki jest możliwa do osiągnięcia między innymi dzięki temu, że podczas ich produkcji przeprowadza się proces wypalania w temperaturze ponad 1 200 stopni Celsjusza. Dzięki temu, mogą one służyć domownikom przez wiele lat. Co ważne, nawet wykorzystywanie półmisków z Bolesławca (lub innych rodzajów naczyń) do zapiekania potraw w piekarniku nie doprowadzi do ich uszkodzenia.

Aby zaspokoić gust nawet najbardziej wyrafinowanych klientów, bolesławieckie półmiski i wszystkie inne naczynia są ręcznie malowane. Jeśli chodzi o stylistykę, produkty (półmiski) ceramiczne są zdobione z wykorzystaniem motywów opartych na naturze (najczęściej stosowane motywy odnoszą się do czterech żywiołów, czyli: ognia, powietrza, wody i ziemi). Jednocześnie, licząca sobie kilka wieków historia nie oznacza, że wygląd tych ceramicznych naczyń jest przestarzały. Wręcz przeciwnie – projektanci stale poszukują nowych wzorców oraz dróg rozwoju w tym zakresie, starając się, by produkty z Bolesławca łączyły w sobie tradycję z nowoczesnością.

Ważnym atutem produktów ceramicznych z Bolesławca jest także fakt, że wszystkie naczynia są wytwarzane z troską o ochronę środowiska naturalnego. Jakie proekologiczne metody wytwarzania i zdobienia produktów wykorzystują manufaktury bolesławieckie? Przede wszystkim, podczas produkcji stosowane są wyłącznie takie farby, które nie wywierają negatywnego wpływu na otoczenie.

ANDY Ceramika, czyli nie tylko półmiski ceramiczne

Obecnie, dystrybucją produktów ceramicznych wytwarzanych w bolesławieckich manufakturach zajmuje się wiele sklepów. Jednym z nich jest ANDY Ceramika, w którym można dokonać zakupu np. półmisków. W ofercie sklepu dostępne są między innymi takie produkty, jak:

  • półmiski z reliefem,
  • półmiski owalne, kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe w różnych wariantach kolorystycznych,
  • półmiski ROGAŚ, JAJKO, DARIA.

 

Więcej informacji na temat półmisków znajdujących się w ofercie sklepu ANDY Ceramika można znaleźć na stronie internetowej sklepu.

Oczywiście, ceramiczne półmiski  z Bolesławca to nie jedyny rodzaj wyrobów, jaki można znaleźć w ofercie sklepu internetowego ANDY Ceramika. Asortyment produktów wchodzących w skład oferty ANDY Ceramika jest obszerny i obejmuje takie rodzaje produktów dla domu, jak między innymi:

  • kubki i filiżanki,
  • artykuły dekoracyjne dla kuchni,
  • czajniki,
  • dzbanki i wazony,
  • tace do serwowania przysmaków,
  • garnki,
  • pojemniki na przyprawy,

oraz wiele innych. Atutem sklepu internetowego jest wieloletnie doświadczenie na rynku, dzięki czemu możliwe jest dostarczenie Klientowi słynnych naczyń ceramicznych w krótkim czasie i atrakcyjnych cenach.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY: „BOLESŁAWIEC”