Elewacja jest jak skóra, to niezwykła powłoka budynku.

Elewacja chroni i zabezpiecza – więc wybór odpowiedniej technologi, struktury i koloru to nie tylko kwestia estetyczna.

Dowiedz się, co charakteryzuje współczesną elewację.

Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku, która składa się z wielu ponakładanych na siebie i ściśle przylegających warstw. Na ogół warstwą wysuniętą najbardziej na zewnątrz jest tynk. Elewacja jest pierwszą strukturą, która zabezpiecza obiekt budowlany.

Elewacja to charakterystyczna wizytówka budynku, świadectwo jego dostojeństwa i przynależnej mu atmosfery. Użyte do stworzenia elewacji materiały, a przede wszystkim zastosowana technologia, struktura i kolor tynku mówią nam wszystko o przeznaczeniu budynku i zaświadczają o jego indywidualizmie.

Specjaliści branży budowlanej doskonale wiedzą, jak ważną rolę dla budynku pełni elewacja. Dlatego odradzają zbyt pochopne decyzje podczas wyboru odpowiedniej elewacji. Pośpiech w tym wypadku nie powinien mieć miejsca. Wybór dotyczący odpowiedniej technologii i wyglądu elewacji dobrze jest podjąć na długo przed planowanym rozpoczęciem prac wykonawczych.

Co bardzo istotne, elewacja powinna być aplikowana na budynku o ściśle określonej porze roku. Okazuje się, że warunki pogodowe podczas prac wpływają na ostateczny wygląd elewacji i funkcjonalności nałożonego tynku. Podczas prawidłowo prowadzonych prac temperatura powinna mieć od +5°C do +25°C. Niższa od wskazanej temperatury oraz zbyt wysoka wilgotność powietrza wpłyną niekorzystnie na czas schnięcia i wiązania się elewacji. Zbyt wysoka temperatura oraz wpływ promieniowania słonecznego spowodują, że nałożony na ścianę budynku tynk za szybko będzie wysychał, a w konsekwencji – pękał.

W Polsce idealny czas na prowadzenie prac elewacyjnych to wczesna jesień lub późna wiosna. Występuje wtedy na ogół umiarkowana temperatura i towarzyszy jej wysoka wilgotność powietrza. W ten sposób zapewnimy sobie równomierne schnięcie i twardnienie nowonałożonej elewacji.

Poważnym zagrożeniem dla elewacji okazuje się wilgoć. Zastosowany tynk powinien stanowić więc bardzo szczelną powłokę i nie pozwolić na przesiąkanie wodą – niebezpieczną dla budynku. Jednocześnie funkcjonalna elewacja bez kłopotu powinna odparowywać wilgoć wydostająca się z wnętrza budynku.

Tynk powinien być elastyczny, żeby nie pękać z powodu naprężeń termicznych, które będą miały miejsce podczas różnic temperatur w ciągu doby. Nie może też pękać z powodu nieznacznych oddziaływań mechanicznych.

Ponadto tynk powinien być odporny również na cykliczne zmiany pogody następujące w ciągu roku. Chodzi przede wszystkim o oddziaływanie promieniowania UV oraz skutki mrozu.

Odporna na zarastanie grzybami i glonami elewacja przez lata zachowuje czystość, utrzymując wrażenie świeżości. Dlatego wybrane dla elewacji kolor i faktura mogą przez długi czas zachować efekt pierwotnego wygląd fasady.

Dopracowane przez lata systemy i produkty elewacyjne Weber doskonale sprawdzają się na wszystkich polach eksploatacji fasady obiektu budowlanego, bez względu na jego przeznaczenie. To trwałe i oryginalne rozwiązania designerskie, które stanowią doskonałą ochronę przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Rozwiązaniem marki Weber dedykowanym współczesnej elewacji jest tynk dekoracyjny w formie pasty oraz przygotowany do zastosowania nowoczesny produkt w technologii AquaBalance.

Tynk dekoracyjny w technologii AquaBalance ma strukturę mikrokanalików, dzięki którym otynkowana powierzchnia nabiera hydrofilowych właściwości, czyli z łatwością pozwala się zwilżyć. Jednak kropla wody opadając na tynk hydrofilowy zostaje spłaszczona, a przez to zwiększa się jej powierzchnia parowania. Mikrokanaliki znajdujące się w tynku AquaBalance rozprowadzają wodę po powierzchni i umożliwiają jej błyskawiczne parowanie. W ten sposób AquaBalance chroni przed groźnym w skutkach zawilgoceniem elewacji. Szybkie schniecie spadającej na ścianę wody utrudnia zarastanie budynku algami i grzybami.

 

Artykuł sponsorowany