Marka PREMIUM w budownictwie jednorodzinnym. Jak za jakość PREMIUM wartą 300% więcej zapłacić jedynie 10- 15% więcej lub kupić w porównywalnej cenie?

„Nie jakość kosztuje, ale jej brak”

Słowa KLUCZOWE: NOWOCZESNE TECHNOLOGIE BUDOWY DOMÓW VS TECHNOLOGIA TRADYCYJNA, JAKOŚĆ PREMIUM

W tym artykule słowo jakość będziemy odmieniali przez wszystkie przypadki, ponieważ to od jakości zależy nasz komfort, dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, ale przed wszystkim zdrowie a nawet życie. Temat jakości poruszany jest w odniesieniu do żywności, samochodów, elektroniki, mebli czy ubrań. Wraz z postępem technologicznym coraz częściej o jakości mówi się również w kontekście branży budowlanej, a zwłaszcza budowy domów jednorodzinnych. O jakości budowanego domu poza jakością materiałów i samym wykonaniem coraz częściej decyduje zastosowana technologia. Technologia wpływa zdecydowanie na szczelność budynku, na koszty jego eksploatacji oraz decyduje o akustyce. Tutaj jakość ma również znaczenie w kwestii komfortu użytkowania domu, ale też w dłuższej perspektywie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a nawet długość życia.

Jeśli powyższe elementy mają dla nas znaczenie – to trzeba je wziąć pod uwagę wybierając technologię budowy własnego domu.

O tym dlaczego budując swój własny dom decydujemy się na wybór technologii tradycyjnej – murowanej  ma wpływ kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście tradycja takiego budowania od pokoleń i trwałości takiego rozwiązania. Po pierwsze jesteśmy do takiej technologii przyzwyczajeni, ponieważ ją znamy i co ważne – się jej nie boimy. Czy słusznie? Po drugie wydaje się ona być tańsza od innych technologii. Czy na pewno? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Tutaj należy podkreślić, że nie jesteśmy przeciwnikami budowania domów w tradycyjnym systemie murowanym, ponieważ w tej technologii współpracujemy ze znakomitymi firmami, które są warte rekomendacji. Inwestor chcący nawiązać z nami współpracę w zakresie doradztwa co do budowy domu murowanego znajdzie u nas sprawdzone i rzetelne firmy, dla których wysoka jakość idąca z rozsądną ceną jest priorytetem i dlatego warto z takiej oferty skorzystać. Około 90 % wszystkich budynków jest budowanych w Polsce w technologii tradycyjnej. Chcemy zatem trafić do tych 10% Inwestorów, czyli do ok. 10.000 osób rocznie, którzy chcą wybudować swój dom, a niekoniecznie kierują się tradycją i niską ceną.

Ponadto, czytając opinie w Internecie można odnieść wrażenie, że spora część firm budujących domy w systemie tradycyjnym w Polsce nie przedstawia takiej jakości, jak te rekomendowane przez nas, i to dla nich właśnie chcemy przedstawić alternatywę budowy domu w innych technologiach.

Jakie technologie mamy do wyboru?

Najczęściej nasi Klienci wybierając nowoczesną technologię budowy domu zwracają uwagę na 6 głównych kryteriów:

  • nowoczesne rozwiązania techniczne (wysoka precyzja zapewniająca szczelność)
  • szybkość budowy (do 3 miesięcy – w stanie deweloperskim)
  • duża energooszczędność (standard NF40 i instalacje OZE)
  • ekologia i brak smogu w domu
  • dobra izolacja akustyczna od zewnątrz i wewnątrz domu (najlepiej – prefabrykat drewniany)
  • samoregulacja wilgotności (tylko prefabrykat drewniany)

Powyższe kryteria spełniają: technologia prefabrykatów drewnianych na bazie ciężkiego szkieletu niemieckiego, prefabrykat keramzytobetonowy czy technologia bloczków styropianowych zalewanych betonem – Izodom.

Technologia prefabrykatu drewnianego, źródło: Gracus

Technologia bloczków styropianowych wypełnianych betonem – IZODOM, źródło: Gracus

Technologia keramzytobetonu, źródło: internet

Po pierwsze, te trzy technologie są obecnie uważane za najnowocześniejsze na runku, ponieważ poza projektem architektonicznym musi powstać również projekt warsztatowy – wykonawczy, który bardzo precyzyjnie określa wymiary poszczególnych elementów domu i dzięki temu są one wykonane w fabryce z niezwykłą precyzją – co do milimetra.

Po drugie, wykorzystanie nowoczesnych maszyn, które przygotowują prefabrykat czy specjalne bloczki styropianowe w fabryce znacznie skraca czas budowy, ponieważ poszczególne elementy domu składa się z pomocą dźwigu na budowie (prefabrykat drewniany i keramzytowy) lub jak klocki (Izodom).

Po trzecie, dzięki swym znakomitym właściwościom termicznym oraz zastosowanym źródłom ciepła – np. pompa ciepła, rekuperacja uzyskują parametr domu niskoenergetycznego zużywając maksymalnie 40kWh/m2/rok, co przekłada się na roczny koszt ogrzewania ok 2000 zł rocznie (dla domu ok 120m2) lub praktycznie zero zł, jeśli korzystają z fotovoltaiki.

Źródło: Fotolia

Po czwarte w takich domach za pomocą wentylacji mechanicznej z rekuperacją wspomaganą filtrami PM10 i PM2,5 można również wyeliminować smog. Zatem można oddychać głęboko i cieszyć się czystym powietrzem bez otwierania okien.

Natomiast tylko jedna z tych technologii idzie o krok dalej wykorzystując w swoich założeniach najlepszą ze wszystkich izolację akustyczną oraz otwartą dyfuzję czyli możliwość samoregulacji wilgotności w domu. Jest to technologia prefabrykatu drewnianego.

Po piąte domy w tej technologii znakomicie radzą sobie z eliminacją hałasu z zewnątrz dzięki użyciu dźwiękochłonnych materiałów w ścianach domu. Znakomita izolacja akustyczna jest również pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami ze względu na 10 cm wełny w ścianach wewnętrznych.

Podobnie rzecz się ma z tłumieniem hałasu pomiędzy kondygnacjami ze względu na wielowarstwowy strop złożony z materiałów o różnej gęstości jak wylewka betonowa, styropian, płyta OSB, wełna mineralna czy też pustka powietrzna, które pochłaniają dźwięki uderzeniowe oraz te przenoszone w powietrzu.

Po szóste ściany takich domów tworzą przegrodę dyfuzyjnie otwartą czyli taką,  która zapobiega kumulacji pary wodnej wewnątrz przegrody i pojawieniu się zjawisk negatywnych w postaci rozwoju grzybów, zarodników pleśni czy roztoczy. Tak zbudowana ściana zabezpiecza też materiał izolacyjny wewnątrz ściany przed wilgocią i utratą właściwości cieplnych. Oczywiście otwarta dyfuzja jest możliwa dzięki zastosowaniu wełny mineralnej lub drzewnej wewnątrz ściany, wełny kamiennej na zewnętrzną warstwę izolacji oraz konstrukcyjnych płyt poszyciowych również przepuszczających parę wodną np. Fermacell.

Źródło: Gracus

Odpowiedzmy sobie obecnie na zadane powyżej dwa pytania w zakresie budowy domu w technologii tradycyjnej.

Czy słusznie, że nie boimy się tej technologii?

Czy naprawdę jest to obecnie technologia najtańsza na rynku?

Opinie wskazują, że niska cena idzie z niską jakością. Więc jeśli nie chcemy mieć problemów podczas budowy czy użytkowania domu to naszym jedynym kryterium nie powinna być niska cena. Ponadto nie budujmy swojego domu sami w systemie gospodarczym, ponieważ brak wiedzy i umiejętności w tym zakresie może nas kosztować dużo pieniędzy, nerwów i straconego czasu. Wybierajmy zatem budowę z Generalnym Wykonawcą, który z reguły przy podpisaniu umowy przedstawi nam wszystkie koszty budowy i weźmie odpowiedzialność za całą budowę zapewniając  jej organizację i właściwe zarządzenie.

Po drugie w procesie budowy domu metodą tradycyjną zostaje w domu ok 10.000 litrów wody technologicznej, która jest zgromadzona w materiałach do budowy (np. cegłach, pustakach, bloczkach) oraz  zaprawach murarskich, wyprawach tynkarskich i wylewkach. Aby pozbyć się tej ilości wody należałoby pozostawić dom w stanie surowym otwartym (SSO) przez co najmniej rok. Niestety Inwestorzy chcąc się jak najszybciej wprowadzić sezonują dom bardzo krótko (3 miesiące) oraz zamykają go oknami. Obecnie produkowane okna ze względu na potrzebę energooszczędności są bardzo szczelne, co nie pozwala zgromadzonej w domu wilgoci technologicznej na szybkie odparowanie. Konsekwencją nadmiaru wilgoci w domu już w trakcie jego użytkowania może być namnażanie się szkodliwych zarodników pleśni i grzybów. Jak podaje jeden z artykułów czasopisma www.budujemydom.pl. „Ich obecność w domu może spowodować zdewastowanie naszego układu oddechowego i pokarmowego, może uszkadzać narząd wzroku i skórę. Skrajnie niebezpieczne są mykotoksyny, czyli produkty przemiany materii niektórych grzybów – to bardzo silne trucizny odpowiedzialne m.in. za zwiększanie ryzyka zachorowań na nowotwory”.  

Źródło: Adobestock

Oczywiście firmy, z którymi współpracujemy w ramach budowy domu w technologii tradycyjnej to oczywiście Generalni Wykonawcy, którzy radzą sobie z tym problemem stosując materiały budowalne o małej zawartości wody technologicznej, odpowiednio długo sezonując dom w stanie SSO lub stosując nagrzewnice oby odparować nadmiar wilgoci.

WNIOSKI

Zatem wniosek jest jeden, jeśli chcemy wybudować dom w technologii tradycyjnej, dobrej jakości i bez problemów to cena będzie porównywalna lub wyższa od budowy domu w innych technologiach opisanych powyżej. Wyższa jakość idzie wraz z wyborem Generalnego Wykonawcy, któremu zazwyczaj zależy na dobrych opiniach i rekomendacjach zadowolonych Klientów.  Jakość w technologii tradycyjnej to również wyjście naprzeciw wyzwaniom, które niesie technologia szczelnych okien i ścian (np. zamkniętych dyfuzyjnie) oraz stosowanie energooszczędnych i nowoczesnych rozwiązań w postaci OZE, jak pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym wodnym, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem czy fotowoltaika.

Źródło: Fotolia

Napisaliśmy już sporo o jakości powiązanej z ceną i w ten sposób dochodzimy do modnego ostatnio słowa PREMIUM, które jest synonimem dobrej jakości. Zaczniemy od wyjaśnienia terminologii tego słowa a następnie powiążemy to z budowaniem domów w jakości PREMIUM na przykładzie branży samochodowej.

Co oznacza pojęcie PREMIUM w kontekście współczesnym?

Jak tłumaczy pan Mateusz Adamczyk z Uniwersytetu Warszawskiego słowo PREMIUM wywodzi się od słowa premia i oznacza „nagrodę za coś, zwłaszcza mającą zachęcić nagrodzoną osobę do czegoś. Słowo premium zyskało nowe znaczenie (a tym samym nowe życie) pod wpływem języka angielskiego, w którym wskazywać ma na wyjątkową jakość lub większą wartość przedmiotu, o którym mowa, w stosunku do innych rzeczy z tej samej kategorii. W języku polskim obrazują to połączenia typu: jakość premium (z ang. premium quality) czy wersja premium (z ang. premium version).”

Najczęściej odniesienie do jakości premium pojawia się w kontekście marek z przemysłu samochodowego (Mercedes, AUDI, BMW, Volvo, Lexus) czy też marek modowych np. Hugo Boss, Emporio Armani, Tommy Hilfiger. Warto przy okazji wspomnieć że różnica pomiędzy marką premium a luksusową jest czasem bardzo niewielka. Zazwyczaj  markę luksusową cechują mniejsza dostępność i bardzo wysoka cena. Zresztą za niektóre modele Mercedsów, Audi czy BMW również możemy zapłacić luksusową cenę jak za marki Porsche, Lamborghini czy Ferrari.

W tym miejscu warto również wspomnieć o nieruchomościach, które również mogą być PREMIUM i decyduje o tym jakość wykonania, użyte materiały oraz coraz częściej technologia w jakiej budynek jest wykonany. W tym przypadku nieruchomości premium od luksusowych odróżnia lokalizacja. Dotyczy to głównie branży deweloperskiej ale również branży usług wykonawczych dla domów budowanych na zlecenie Inwestorów indywidulanych i na ich działkach.

Pojęcie PREMIUM w odniesieniu do samochodów i domów

W takich przypadkach nasuwa się takie porównanie z branży automotive:  Dacia Logan vs AUDI A4. Dacia Logan kosztuje w wersji Comfort ok 60.000 zł. Teraz weźmy segment Premium czyli np. Audi A4, które kosztuje w zbliżonej wersji wyposażenia ok 240.000 zł. Różnica to 180.000 zł. Czyli Audi A4 jest 4 razy droższym autem niż Dacia Logan. Oczywiście Audi ma więcej wyposażenia ale czy na pewno jest to warte aż 300% więcej. Ta różnica wynika bardziej z faktu, że Audi jest marką premium czyli jest samochodem o wiele bardziej prestiżowym oraz materiały użyte do produkcji tez są lepszej jakości. Głównie za to tutaj płacimy.

Audi A4, źródło: AUDI.pl

VS

Dacia LOGAN, źródło: DACIA.pl

Przenosząc tę analogię do domów to mamy dom w wersji murowanej ze wszystkimi swoimi potencjalnymi wadami – przypadkowym wykonawcą,  długim i nieprzewidywalnym czasem budowy, wilgocią technologiczną, brakiem energooszczędności w standardzie i wysokimi kosztami eksploatacji za kwotę np. 600.000 zł za 150m2. Po drugiej stronie mamy dom  – produkt PREMIUM czyli najnowocześniejszą technologię budowy domów na świecie: np. prefabrykat drewniany – szybki w budowie, energooszczędny w standardzie z niskimi kosztami eksploatacji, bez wilgoci technologicznej, z otwartą dyfuzją, znakomitym mikroklimatem, dobrą izolacją akustyczną gdzie wyśmienicie się odpoczywa, śpi i oddycha o każdej porze roku za tę samą cenę czyli 600.000 zł lub maksymalnie 700.000 zł, czyli ok. 15% więcej.

Zatem porównując to do samochodów otrzymujemy produkt Premium nie za 300% więcej ale za porównywalną cenę lub jedynie 10- 15% więcej. Czy nie chcielibyśmy kupić nowego AUDI A4 za 1/4 jego wartości? Niestety w tej branży nie jest to możliwe. W branży budowalnej coś takiego jest jak najbardziej osiągalne. Możemy wybudować dom w jednej z nowoczesnych technologii w jakości PREMIUM jak Audi A4 ale za cenę porównywalną lub nieznacznie  wyższą od domu budowanego metodą tradycyjną.

Odpowiedzmy sobie na główne pytanie z początku artykułu, czy to jest koniec budowania domów murowanych w Polsce? Oczywiście nie, natomiast wierzymy, że nowe, szybkie i energooszczędne technologie budowania domów, będą coraz bardziej popularne w Polsce i osiągną w najbliższych 10 latach poziom ok 30% udziału w rynku. Stanie się tak zwłaszcza w obliczu wzrastających cen energii (prądu i gazu).

Zatem zapraszamy do budowania domów PREMIUM w nowoczesnych technologiach lub domów PREMIUM w technologii tradycyjnej z firmą GRACUS Broker Budowy Domów.
W każdym przypadku budujemy z rekomendowanymi przez nas rzetelnymi, uczciwymi i terminowymi wykonawcami.

Jakość Premium w porównywalnej cenie do jakości zwykłej lub za maksymalnie 15% więcej jest okazją, której nie należy przepuścić. 

Opinie o działalności Gracus – Broker budowy domów znajdują się tutaj:

http://www.brokerbudowydomow.oferteo.pl/opinie

Zaletą korzystania z naszych usług jest kompleksowe doradztwo, dzięki któremu  oszczędzają Państwo dużo czasu i potencjalnych problemów z wyborem niewłaściwego wykonawcy, błędnych decyzji co do wyboru instalacji czy też złych rozwiązań funkcjonalnych. Pomagamy dobrać projekt do działki, tak aby spełniał oczekiwania, a koszt jego budowy mieścił się w zakładanym przez Państwa  budżecie.

Dzięki naszemu doradztwu i stałej współpracy z rekomendowanymi wykonawcami jesteście w stanie Państwo zaoszczędzić, w zależności od wielkości domu, od 50.000 do 100.000 zł!

ZAPRASZAMY DO BUDOWY DOMU Z NAMI!

 

Grzegorz Niewitała

Właściciel, Doradca Klienta

GRACUS – BROKER BUDOWY DOMÓW

tel. kom.: +48 600-104-130  grzegorz.niewitala@gracus.pl

www.brokerbudowydomow.pl       www.facebook.com/brokerbudowydomow

Artykuły: www.brokerbudowydomow.pl/blog

BIOGRAM Grzegorz Niewitała:

Od 15 lat zajmuję się pomaganiem Inwestorom prywatnym w spełnieniu jednego z najważniejszych marzeń czyli wybudowaniu własnego domu. Pomogłem już kilkudziesięciu RODZINOM.

Grzegorz Niewitała – Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz School of Business na Uniwersytecie w Sztokholmie – studia Executive Master of Business Administration (MBA). Orędownik pionierskiego stosowania nowoczesnych technologii w budownictwie jednorodzinnym. Konsultant wielu firm budowlanych i projektowych oraz współtwórca ich sukcesu rynkowego. Pasjonat i ekspert w branży budowlanej w specjalności: budowa domów jednorodzinnych. Autor artykułów prasowych i blogowych, filmów branżowych, wywiadów, itp