Rewolucja w projektowaniu domów! Wyręczamy projektantów wnętrz i przesuwamy ściany zamiast mebli.

[…] Taka budowa, pomimo pozornie niższych początkowych kosztów, może się okazać studnią bez dna ze względu na popełnione potencjalnie błędy w planowaniu i logistyce oraz wynikające z braku wiedzy budowlanej oraz doświadczenia. […]

Jak aranżować wnętrze swojego domu?

Bazując na naszych licznych doświadczeniach (moich i współpracujących ze mną architektów) dochodzimy do wniosku, że system projektowania współczesnych domów powinien ulec zmianie w kwestii jeszcze lepszego dopasowania projektu domu do potrzeb Inwestorów. Dotyczy to projektowania domów na indywidualne zamówienie Inwestorów, a nie o projektach gotowych – poniżej wyjaśnienie*. Mamy tu na myśli projektowanie domu od razu z myślą o konkretnej aranżacji wnętrza w tym projekt kuchni, łazienek, salonu, sypialni czy garażu. Oczywiście architekci projektujący domy na indywidualne zamówienie klientów umieszczają w pomieszczeniach wyposażenie i meble, ale jest to jedynie przykładowa aranżacja, która w realizacji ma zwykle mało wspólnego z projektem. W związku z powyższym uważamy, że lepiej już na tym etapie projektowania zastanowić się, jakie wyposażenie i jakie meble będziemy potrzebowali do swojego domu. Chodzi o to, aby później przy wykonywaniu wykończenia domu pod klucz i wyposażaniu go w niezbędne sprzęty nie musieć iść na kompromisy z uwagi na to, że jakieś pomieszczenie np. kuchnia jest za małe, żeby wstawić tam na przykład większą lodówkę, która akurat nam bardziej pasuje pod względem funkcjonalnym lub większy stół do jadalni, bo przydałby się na 12 osób, a nie jedynie na 6.

Wizualizacja nr 1: Dom zaprojekowany z opcją przesuwania ścian i dostosowywania projektu domu do potrzeb wymiarów pomieszczeń, mebli i wyposażenia. 

Wizualizacja nr 2: Dom zaprojekowany z opcją przesuwania ścian i dostosowywania projektu domu do potrzeb wymiarów pomieszczeń, mebli i wyposażenia. 

 

Jak zaprojektować ciągi komunikacyjne w domu, aby były funkcjonalne?

Tych elementów do przewidzenia jest o wiele więcej. Kluczowa jest komunikacja i w korytarzach oraz w samych pokojach, kuchni czy łazienkach. Jest tutaj kilkadziesiąt elementów, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu. Takie szczegółowe ustalenia przeprowadzamy z Klientami podczas indywidualnych rozmów ustalając priorytety co do wyboru i ustawienia przyszłych elementów wyposażenia domu. Wymaga to więcej pracy przy koncepcji budynku i zajmie to więcej czasu niż po prostu zaakceptowanie wizji architektka, który nie jest w stanie przewidzieć indywidulanych potrzeb klientów, natomiast z kilku powodów to się opłaca.

Wizualizacja nr 3: Dom zaprojekowany z opcją przesuwania ścian i dostosowywania projektu domu do potrzeb wymiarów pomieszczeń, mebli i wyposażenia. 

Jak zaoszczędzić na wyposażeniu kuchni? Oszczędności na poziomie 30.000-40.000 zł

Już na tym etapie możemy zastanowić się nad wyborem na przykład standardowych mebli kuchennych i wybrać je z dużej sieci meblowej, niż później, przy niedostosowanym pomieszczeniu kuchni, wydać kilka razy więcej na indywidualny projekt kuchni z meblami robionymi na zamówienie. Oszczędności tutaj mogą sięgnąć 200% czyli nawet 40.000 zł-60.000 zł. Z tym związana jest również bardzo ważna komunikacja w kuchni, a także czy wszystkie szafki i szuflady będzie się dało swobodnie i bez kolizji otwierać. To są bardzo częste problemy, jeśli w projekcie kuchni założymy standardowy zestaw mebli i wyposażenia zaproponowany przez architekta a w rzeczywistości będziemy chcieli mieć jednak indywidulane rozwiązania, które będą zakładały inne wymiary czy mebli, czy sprzętów AGD, np. lodówki czy zlewu.

Podobnie ma się rzecz z pomieszczeniami typu łazienka. Są to za zwyczaj dosyć małe pomieszczenia, więc kluczową rzeczą jest w nich komunikacja, czyli przemieszczanie się po łazience i dostępność do wszystkich elementów wyposażenia. Przykład takiego niefortunnego rozwiązania to toaleta zlokalizowana pod ścianą ze skosem, ponieważ dla mężczyzn będzie to niewygodne rozwiązanie. Należy tutaj wspomnieć o przemyśleniu kwestii dotyczących umiejscowienia ręcznikowców, aby był do nich łatwy dostęp i aby suszące się ręczniki nie kolidowały z meblami. Dotyczy to o funkcjonalności szafek i szuflad w łazienkach, aby było możliwe ich swobodne otwieranie oraz o jakże potrzebne blaty i miejsca na kosmetyki, których powszechnie w łazienkach brakuje. I nie chodzi tylko o blat potrzebny do przewijaka dla małego dziecka, chociaż też, ale o prozaiczne miejsce na ubrania, które chcemy gdzieś położyć przed wejściem pod prysznic czy do wanny.  Brak przewidzenia takiego miejsca skutkuje tym, że ubrania lądują na podłodze lub na toalecie, co nie jest zbyt wygodne ani higieniczne. Wielkość i położenie łóżek w sypialniach, biurek do pracy dla dzieci czy pracy zdalnej dla dorosłych w kontekście światła naturalnego są również bardzo kluczowymi elementami. Jak wspomniałem tych elementów jest bardzo dużo, a ergonomia i wygoda użytkowania domu są kluczowe dla komfortu mieszkania, zwłaszcza jeśli w tym domu spędza się większość czasu np. pracując zdalnie.

Wizualizacja nr 4: Dom zaprojekowany z opcją przesuwania ścian i dostosowywania projektu domu do potrzeb wymiarów pomieszczeń, mebli i wyposażenia. 

Wizualizacja nr 5: Dom zaprojekowany z opcją przesuwania ścian i dostosowywania projektu domu do potrzeb wymiarów pomieszczeń, mebli i wyposażenia. 

Wizualizacja nr 6: Dom zaprojekowany z opcją przesuwania ścian i dostosowywania projektu domu do potrzeb wymiarów pomieszczeń, mebli i wyposażenia. 

Brak przemyślenia tych elementów na etapie koncepcji projektu budowalnego domu skutkuje tym, że musimy później zgodzić się na pewne kompromisy i żyć całymi latami w niewygodnych i niefunkcjonalnych wnętrzach.

 

Zdjęcie 1: realizacja domu w technologii prefabrykatu drewnianego w szkielecie ciężkim niemieckim.

Jak jest rola architektów wnętrz?

Zatem kluczowa teza tego artykułu zapisana w tytule, czyli, że wyręczamy architektów wnętrz i przesuwamy ściany zamiast mebli, jak Państwo widzą, ma swoje częściowe uzasadnienie w powyższych argumentach. Oczywiście nie chcemy tutaj umniejszać roli architektów wnętrz w aranżacji całego wnętrza i wykończenia domu pod klucz. Architekci wnętrz nie zajmują się jedynie dopasowywaniem mebli i wyposażenia do istniejących wymiarów pomieszczeń, ale wykonują znacznie większą pracę, która jak najbardziej jest potrzebna, jeśli Inwestorzy nie mają czasu, nie chcą lub nie potrafią się sami tym zająć. Architekci wnętrz projektują całą kolorystykę ścian i mebli, dobierają faktury materiałów, projektują oświetlenie, biblioteczki, zieleń w domu, w taki sposób, aby to wszystko do siebie pasowało i było zgodne z nowymi trendami w projektowaniu wnętrz.

W Polsce tego typu usługi nie są jeszcze zbyt popularne z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że statystyczny Polak w 80% przypadków jest w stanie sobie samemu wybudować dom w systemie gospodarczym angażując swój czas (nieraz kilka lat) na zdobywanie wiedzy i szukanie ekip do poszczególnych elementów domu takich jak: fundamenty, ściany, stropy, dachy, okna, elewacje, instalacje, itp. Jeśli jest w stanie zrobić to wszystko samemu, to czemu nie zaprojektuje sobie również wnętrza i nie dobierze samodzielnie mebli i wyposażania i kolorystyki. Oczywiście skutki samodzielnych działań zarówno w kwestii budowy domu w systemie gospodarczym jak i samodzielnego wykańczania wnętrz mogą być opłakane. I nie chodzi jedynie o względy estetyczne czy czasowe (może to zająć kilka lat) ale też przed wszystkim finansowe. Taka budowa, pomimo pozornie niższych początkowych kosztów, może się okazać studnią bez dna ze względu na popełnione potencjalnie błędy w planowaniu i logistyce oraz wynikające z braku wiedzy budowlanej oraz doświadczenia. Nie wspominamy tu o licznych sprawach sadowych, które są wszczynane ze względu na nieprofesjonalne wykonanie nierzetelnych wykonawców zatrudnianych wyłącznie na podstawie kryterium ceny. Sprawy te potrafią toczyć się latami a na końcu i tak za wszytsko zapłaci Inwestor.

Rozwiązaniem powyższych problemów jest zgłoszenie się do profesjonalnego doradcy budowalnego, który pomoże Państwu w całym procesie budowy.

Budowa domu – kompleksowa oferta:

  • przygotowanie koncepcji projektu a następnie pełnej dokumentacji projektowo budowlanej włącznie z uzyskaniem pozwolenia na budowę zgodnie z Państwa wymaganiami i potrzebami, czy też dostosowanie wybranego projektu gotowego do działki. Ważne tu jest zaprojektowanie domu zgodnie z: powierzchnią, którą mamy do dyspozycji i odległościami od działek sąsiednich, czy też od drogi, ze stronami świata, z wjazdem na działkę, z ukształtowaniem terenu oraz, co często najważniejsze, z budżetem jakim dysponujemy na budowę domu.
  • Przy projektowaniu koncepcji budynku uwzględniamy Państwa potrzeby dotyczące urządzenia wnętrz i wyposażenia ich w meble i niezbędne wyposażenie. Przesuwamy ściany, a nie meble!
  • Jesteśmy w stanie zająć się całą budową domu do stanu surowego otwartego, surowego zamkniętego oraz stanu deweloperskiego.
  • Gwarantujemy jakość i standard PREMIUM, czyli budowę domu w nowoczesnej technologii z instalacjami pompy ciepła, CO podłogowym wodnym oraz z wentylacją mechaniczną z rekuperacją i fotowoltaiką.
  • Możemy budować w pięciu głównych technologiach, tj. w prefabrykacie drewnianym w systemie ciężkim niemieckim, w prefabrykacie keramzytobetonowym, w szkielecie stalowym oraz w technologii bloczków styropianowych zalewanych betonem. W Warszawie i okolicach możemy też budować w technologii tradycyjnej, murowanej.
  • Współpracując z nami poczujesz się bezpiecznie w całym procesie budowy – spokojnie i bez nerwów zrealizujesz swoje marzenie!
  • Jesteśmy w stanie wynegocjować w imieniu Klienta bardzo korzystne rabaty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Klient sam nigdy nie uzyska takich rabatów.
  • Dzięki naszej pomocy unikniesz setek godzin straconych na zdobywaniu informacji i szukaniu odpowiednich rozwiązań.
  • My w przeciągu kilku do kilkunastu godzin konsultacji przedstawimy Ci optymalne rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb i budżetu.
  • Dom samowystarczalny o powierzchni 130m2 możesz mieć już od 680 tysięcy złotych (200m2 – od 980.000 zł)
  • Jeśli masz odpowiednią ilość gotówki lub zdolność kredytową – zapraszamy do kontaktu. Pomagamy w uzyskaniu kredytu i wybór najkorzystniejszej propozycji z oferty 20 banków.
  • Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą, aby przedstawić szczegóły oferty.

*Oczywiście należy przyjąć założenie, że cały ten artykuł traktuje nie o projektach gotowych – katalogowych, ale o projektach indywidualnych, zaprojektowanych według poniższych kryteriów, czyli skrojonych na miarę:

  • pod konkretną działkę, czyli jej wymiary, położenie względem stron świata, w tym położenie wjazdu oraz wytyczne wynikające z kryteriów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, czy też zgody na konkretne Warunki Zabudowy, np. procent powierzchni zabudowy do powierzchni działki, rodzaj budynku (parterowy, z poddaszem, piętrowy) oraz jego wysokość, kształt i rodzaj dachu oraz jego kolor, oddalenie od linii lasu, dróg publicznych i inne wytyczne;
  • pod potrzeby Inwestorów co do wielkości domu, czyli jego powierzchni, funkcji warunkowanej ilością pomieszczeń i ich przeznaczeniem oraz ilością mających zamieszkać w nim osób;
  • i wreszcie, co często – zwłaszcza w ostatnich czasach bywa najważniejsze, budżetu, który Inwestorzy chcą przeznaczyć na budowę domu uwarunkowanego zdolnością kredytową i/lub własnymi oszczędnościami.

Powyższe założenia są potrzebne Inwestorom do tego, aby wybudować dom na miarę swoich możliwości i potrzeb. W projektach gotowych też jest możliwe takie dobranie budynku, żeby wypełniał wszystkie lub niemal wszystkie wyżej wymienione wymagania i potrzeby. Natomiast pomimo istnienia w Polsce ponad 20.000 projektów do wyboru czasem nie sposób znaleźć tego odpowiedniego, który pasowałby choćby do działki, która ma na przykład niestandardowy wymiar, jest wąska lub ma nieregularne kształty czy też nieregularne ukształtowanie terenu.