Innowacyjne i ekologiczne rozwiązania do domów jednorodzinnych cieszą się rosnącą popularnością wśród polskich właścicieli. Wpływ na to mają większa świadomość Polaków w zakresie dbania o środowisko oraz możliwość uzyskania dofinansowania na zakup zielonych źródeł energii, co obniża koszty po stronie inwestora. Wśród tych rozwiązań znajdują się również pompy ciepła¹, które wykorzystuje się w ramach centralnego ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jakie są ich wady i zalety?

W dobie kryzysu klimatycznego liczy się każdy krok, który prowadzi do większej dbałości o środowisko. Pod tym kątem pompy ciepła są rozwiązaniem bardziej ekologicznym od tradycyjnego systemu, który wykorzystywany jest w centralnym ogrzewaniu. W tym celu montuje się również panele fotowoltaiczne lub inne źródło prądu z OZE. Zbudowanie takiego systemu pozwala na wypracowanie w stu procentach ekologicznego modelu ogrzewania budynku i minimalizuje udział emisji dwutlenku węgla w atmosferze.

Zalety pompy ciepła

Zalet stosowania pomp ciepła w domach jednorodzinnych jest wiele. Odpowiednio dobrany model połączony z odnawialnymi źródłami energii to przede wszystkim ekologia. Dzięki temu domownicy nie wpływają na wzrost zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Kolejny plus to fakt, że urządzenie może działać bezobsługowo. W ten sposób zaoszczędzisz cenny czas każdego dnia. Łatwość montażu i prostota eksploatacji to kolejne atuty pomp ciepła, wobec których nie można pozostać obojętnym.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów, w pompach ciepła nie ma ryzyka wybuchu, co wpływa na wzrost bezpieczeństwa ich eksploatacji. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala również na realną oszczędność miejsca. Już nie będziesz potrzebować przestrzeni do składowania paliwa. Wydajne pompy ciepła to małe urządzenia, czasami nawet wielkości lodówki. Dzięki temu bez trudu znajdziesz dla nich miejsce w swoim domu. Obecnie szacuje się, że prawidłowo serwisowana i eksploatowana pompa ciepła zapewnia wydajność przez 30 lat. Pod tym względem to również ekonomiczny wybór.

Wady pompy ciepła

Oczywiście każde urządzenia i systemy mają swoje minusy. Tak samo jest z pompami ciepła. Do podstawowych wad tych urządzeń zaliczane są:

  • stosunkowo wysoki koszt zakupu pompy ciepła i jej montażu;
  • większe ryzyko awarii podzespołów w słabej jakości urządzeniach (dlatego rekomenduje się kupowanie pomp ciepła z wyższej półki);
  • hałas podczas pracy (w wybranych modelach);
  • spadek wydajności pomp ciepła przy niższych temperaturach panujących na zewnątrz;
  • konieczność modernizacji systemu ogrzewania i instalacji specjalnych grzejników i/lub ogrzewania podłogowego.

Pompy ciepła w Krakowie? Wybierz Santier

Biorąc pod uwagę za i przeciw, montaż pompy ciepła ma swoje uzasadnienie ekonomiczne i użytkowe. Jeżeli poszukujesz sprawdzonej firmy do montażu pompy ciepła w Krakowie, to dobrym wyborem jest Santier. Od lat wspiera klientów w dostarczaniu sprawdzonych na rynku rozwiązań, a także gwarantuje ich montaż i podłączenie do systemu. Doświadczeni eksperci Santier wspierają klientów w całym procesie zakupowym i pomogą w wyborze odpowiedniej pompy ciepła do danego obiektu. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Santier w przypadku pomp ciepła w Krakowie i okolicach.

Santier, Pompy ciepła Kraków, https://santier.pl/jakie-ogrzewanie-wybrac-do-domu/

Artykuł Partnera