Przeprowadzka z Wielkiej Brytanii do Polski do własnego, nowo wybudowanego domu. 

Sprawdź jak to zrobić.

Myślisz o przeprowadzce z Wielkiej Brytanii do Polski i chciałbyś już przyjechać do własnego – wybudowanego domu. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Pierwszym warunkiem jest posiadanie własnej działki. Zakup działki jest kwestią bardzo indywidualną a jej wybór to splot wielu warunków, które muszą przyszłemu Inwestorowi pasować. Można do nich zaliczyć przede wszystkim lokalizację czyli sąsiedztwo, otoczenie, dostępność publicznej drogi, komunikacji publicznej, sklepów, przedszkoli, szkół,  ewentualnego dojazdu do pracy i jego długości, itd. Co do samej działki to ważne jest jej ustawienie względem stron świata, ewentualne nachylenie i wjazd. Od tego bowiem będzie zależało czy na takiej działce w ogóle uda się wybudować dom, czy wygodnie będzie z niego korzystać biorąc np. pod uwagę  wjazd do domu czy też położenie np. salonu, kuchni czy sypialni. Można bowiem mieć wjazd od południa, salon od północy, kuchnię od południa czy też sypialnie od zachodu, ale może to być układ nie dający najwyższego komfortu użytkowania domu. Tutaj jest kwestia zgodności funkcji pomieszczeń biorąc pod uwagę np.  operację słońca .

 

Zatem Inwestor planujący budowę domu powinien jednak poszukać działki osobiście i ocenić jej potencjał na własne oczy. Najlepiej będzie również skonsultować jej zakup z architektem lub doradcą budowalnym. Możemy Państwu pomóc przed zakupem takiej działki i określić możliwości jakie daje ona pod kątem budowy domu i jego powierzchni, rodzaju ( parterowy, z poddaszem, piętrowy) oraz usytuowania względem stron świata, wjazdu, itp.  Tutaj ważna jest również analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) jeśli gmina taki uchwaliła na danym terenie lub uzyskanie Warunków Zabudowy, jeśli takiego planu nie ma. W MPZP są określone kryteria jakie musi spełniać dom, aby uzyskać Pozwolenie na Budowę (PB). Te kryteria to głównie:

  • wielkość domu czyli maksymalna powierzchnia zabudowy w stosunku do działki wyrażona w procentach,
  • rodzaj domu – parterowy, z poddaszem czy piętrowy,
  • kąt nachylenia dachu i jego rodzaj (jednospadowy, dwuspadowy, wielospadowy, płaski),
  • wymiary domu – np. maksymalna szerokość,
  • dopuszczalne kolory dachów czy elewacji,
  • oddalenie domu od drogi, lasu i inne indywidualne warunki określone przez gminę.

Z kolei w Warunkach Zabudowy – to my określamy jaki dom chcemy wybudować i gmina albo nam się zgodzi albo poda warunki jakie musimy spełnić, aby dom wybudować. W obu przypadkach czyli przy MPZP i WZ dom musi się wpisywać w architektoniczną wizję gminy tego, co na danym terenie się buduje lub ma się budować. Przy określaniu Warunków Zabudowy dobrze się jest kierować architekturą domów, które są już w sąsiedztwie np. na tej samej ulicy.

Drugim warunkiem jest posiadanie finansowania. Jeśli mamy gotówkę to problemu nie będzie ponieważ finansowanie domu może odbywać się bez udziału podmiotów trzecich czyli banków na podstawie określonych w umowie z wykonawcą warunków płatności. Jeśli inwestycję budowy domu musimy finansować z kredytu to sprawa się komplikuje nie tylko jeśli chodzi o jego uzyskanie (zdolność kredytowa) ale i wysokość rat kredytowych przy obecnych stopach wynoszących już 6,75%.

11- krotny wzrost stóp procentowych obserwowany w ciągu ostatniego roku podwyższył praktycznie o 100% ratę kredytu ale też o 50% zmniejszył zdolność kredytową.

Przykład: W październiku 2021 osoba lub para (związek małżeński/partnerski) mająca zarobki (wspólne) na poziomie 10.000 zł netto miesięcznie dysponowała zdolnością kredytową na poziomie 1.000.000 zł z ratą kredytu w okolicach 4- 5 tys. zł (kredyt na 25 lat). Obecnie ta zdolność wynosi ok 500.000 zł a rata kredytu wynosi podobnie, bo: 4-4,5 tys. zł.  Tutaj link do kalkulatora porównującego oferty różnych banków: kalkulator – kredyt hipoteczny Efekt jest taki, że udzielanie kredytów w Polsce  spadło o 70%.

Ale i tak dla osób mieszkających w Polsce i zarabiających w polskiej walucie uzyskanie kredytu będzie łatwiejsze niż dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i zarabiających w funtach lub w euro. Dlaczego tak jest? Otóż polskie banki bardzo niechętnie udzielają kredytów hipotecznych naszym obywatelom, którzy mieszkają np. w Wielkiej Brytanii i zarabiają w obcej walucie np. w funtach. Po pierwsze wtedy kredyt hipoteczny na budowę domu w Polsce może zostać udzielony jedynie w walucie obcej, a ponadto banki wymagają spełnienia wielu kryteriów przez pożyczkobiorcę. Należą do nich np. zdolność kredytowa, do której potrzebujemy znaczenie wyższych zarobków niż w Polsce, ponieważ banki kalkulują dużo większe ryzyko takiego kredytu dla osób mieszkających za granicą. Jak wyjaśnia w swoim artykule Krzysztof Szymański banki dodatkowo wymagają przetłumaczonego na język polski przez tłumacza przysięgłego zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, zeznania podatkowego i/lub wyciągu z rachunku bankowego, historii kredytowej z kraju emigracji czy innych dokumentów (np. zezwolenia na pobyt stały oraz pracę, jeśli są wymagane w kraju emigracji). Banki, które są w stanie udzielić takiego kredytu to Credit Agricole, PKO S.A. i Alior Bank.

Trzecim warunkiem jest znalezienie pomocy w przeprowadzeniu takiej budowy zdalnie mieszkając na stałe w Wielkiej Brytanii czyli bez osobistego udziału Inwestorów. Praktycznie cały proces można przeprowadzić zdalnie. Począwszy od znalezienia odpowiedniego projektu domu lub jego zaprojektowania od podstaw, poprzez wybór technologii budowy, wybór rekomendowanego i rzetelnego wykonawcy. Równolegle można przeprowadzić cały proces formalny, w tym: uzyskanie pozwolenia na budowę, warunków przyłączy, zlecenia usług geodety i geologa, podpisanie umów z architektem, wykonawcą, czy instalatorami, itd. Znalezienie takiej pomocy na tylu różnych frontach będzie bardzo trudne, ponieważ będzie wymagało kontaktów z wieloma firmami i osobami. Cała ta logistyka może być bardzo skomplikowana i czasochłonna a ponadto wymagać wiedzy co i dlaczego jest ważne, jak to ze sobą skoordynować w czasie zapewniając optymalny proces budowlany w kwestii logistyki i finansowania.

A co jeśli jest firma, która może pomóc we wszystkich tych kwestiach naraz? Poczynając od znalezienia finansowania (kredytu), poprzez doradztwo co do wyboru projektu dostosowanego do działki, technologii budowy domu (w aż 4 technologiach: prefabrykat drewniany w technologii ciężkiej niemieckiej, prefabrykat keramzytobetonowy, technologia bloczków styropianowych zalewanych betonem – IZODOM, technologia tradycyjna – murowana). Idąc dalej firma, która zarekomenduje sprawdzonego, rzetelnego i terminowego wykonawcę na budowę Państwa domu i która pozwoli, że poczujecie się bezpiecznie w cały m procesie budowy, chociaż nie będzie Was na co dzień na miejscu. To wszystko jest możliwe jeżeli skorzystacie z pomocy doświadczonego doradcy budowalnego jakim jest autor tego artykułu. Nazywam się Grzegorz Niewitała i prowadząc firmę pod nazwą Gracus – Broker budowy domów od 15 lat pomagam Inwestorom w Polsce i za granicą spełniać marzenie o posiadaniu własnego domu. Wybudowaliśmy już wspólnie z moimi Klientami ponad 100 domów w różnych technologiach.

Szczegóły pod numerem  +48 600-104-130 lub mailowo pod adres: grzegorz.niewitala@gracus.pl

Grzegorz Niewitała, GRACUS Broker Budowy Domów